Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega konsumentów przed ofertami dotyczącymi "przeciwwirusowych" produktów spożywczych. "Wiele z nich dotyczy suplementów diety" - wyjaśnia GIS, dodając, że takie oferty pojawiają się głównie w internecie.
"Wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych na ich właściwości lecznicze, takie jak np. działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem koronawirusem, czy leczenie infekcji stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach" - zauważa GIS.

W komunikacie napisano, że suplementy są uzupełnieniem normalnej diety, nie przechodzą badań klinicznych i nie posiadają potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego. Suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych oraz w przypadku, gdy stosowana dieta nie dostarcza ich w wystarczającej ilości.

"Suplementacja nie zastąpi jednak zdrowego odżywiania ani leczenia" - podkreśla GIS.

GIS, powołując się na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE przypomina, że informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd, w szczególności w sprawie właściwości środka spożywczego, jego charakteru, tożsamości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, oraz metod wytwarzania lub produkcji.

"Informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Dlatego też znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości" - podkreśla GIS.

W komunikacie przypomniano, że w myśl ustawy Prawo Farmaceutyczne "produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, tudzież podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne".

Główny Inspektorat Sanitarny zachęcił do prozdrowotnych zachowań. Zaleca stosowanie zdrowej diety, odpoczynek, czy rekreację.

"Właśnie stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia" - napisano w komunikacie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty