Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Hiszpania. Fot. Anna Arabska-Szmajdzińska [Radio Szczecin/Archiwum]
Hiszpania. Fot. Anna Arabska-Szmajdzińska [Radio Szczecin/Archiwum]
812 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii w wyniku powikłań po zakażeniu koronawirusem. Takie informacje podały miejscowe służby ratunkowe. Oznacza to, że łączna liczba ofiar w tym kraju wynosi obecnie 7340. Władze w Madrycie wprowadziły w mieście żałobę.
Przy dźwiękach żałobnej muzyki na ratuszu w Madrycie flagi obniżono do połowy masztu. Mieszkańcy stolicy i okolicznego regionu mają codziennie minutą ciszy oddawać cześć śmiertelnym ofiarom epidemii.

Na konferencji prasowej miejscowe służby ratunkowe poinformowały, że liczba osób zakażonych w kraju przekroczyła 85 tysięcy. - Mamy w sumie 85 195 przypadków infekcji. To liczba od początku epidemii. Na oddziałach intensywnej terapii jest teraz ponad 5 tysięcy osób, a liczba zmarłych to 7340 - informowała wiceszefowa służb ratunkowych kraju Maria Jose Sierra. Wśród zakażonych jest szef służb ratunkowych Fernando Simon, który dotychczas przedstawiał dane z całego kraju na codziennych konferencjach prasowych w Madrycie.

Najnowsze dane oznaczają, że Hiszpania ma o cztery tysiące więcej osób zakażonych niż Chiny, gdzie zaczęła się epidemia. Od dzisiaj w kraju obowiązują kolejne restrykcje. Pracownicy, którzy nie są niezbędni dla funkcjonowania przedsiębiorstw, mają przez co najmniej dwa tygodnie zostać w domach. Szefowie miejscowych konfederacji pracodawców alarmują jednak, że ich zdaniem grozi to zamieszkami.

W niedzielę do Hiszpanii przyleciał dostarczony przez Czechy transport 20 tysięcy sztuk odzieży ochronnej dla lekarzy. Wcześniej Hiszpania kupiła też od Chin ponad milion masek ochronnych.

Według Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Maryland, który zajmuje się monitorowaniem pandemii, łączna liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 na świecie to 35 tysięcy, a liczba zakażonych od początku wybuchu epidemii to 737 tysięcy. 156 tysięcy osób udało się dotąd wyleczyć. Wirus dotarł już do wszystkich krajów na świecie.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty