Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Facebook / Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Fot. Facebook / Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej
Pracownicy i absolwenci Politechniki Śląskiej pracują nad specjalną bramą pozwalającą odkazić kombinezony ochronne. Pierwsza tego typu komora stanie na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego numer 1 w Bytomiu.
Pomysł zrodził się podczas obserwacji przedsięwzięć wdrażanych przez uczelnie na całym świecie w związku z epidemią koronawirusa.

- Bezpośrednią inspiracją były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie" - mówi doktor Magdalena Bogacka z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki.

- Głównym problemem, który zidentyfikowaliśmy jest odkażanie personelu medycznego na przykład po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury - dodaje Bogacka.

Jak zapowiada doktor Magdalena Bogacka, projektowany przez politechniczny zespół wynalazek będzie bazował na znanym i dostępnym środku odkażającym, używanym w szpitalach.

- Brama będzie w pełni automatyczna. Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji - mówi doktor Bogacka.

Jak zaznaczają członkowie zespołu badawczego, efektywność prac wiąże się z zaangażowaniem wielu jednostek. W rolę testerów wcielają się sami naukowcy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty