Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Od poziomu stóp zależy oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Od poziomu stóp zależy oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych w Polsce.
17 marca Rada obniżyła podstawową stopę procentową Narodowego Banku Polskiego z 1,5 procent do poziomu 1 procenta. Członkowie RPP zdecydowali tak podczas jednodniowego posiedzenia, na którym zwyczajowo nie są podejmowane decyzje o wysokości stóp.

Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak uważa, że na rozpoczynającym się posiedzeniu Rada nie zmieni poziomu stóp. Ekspert uważa, że członkowie RPP będą chcieli poczekać na efekty dotychczasowych działań i ewentualnie w kolejnych miesiącach podejmować kolejne decyzje.

Piotr Bujak uważa, że obniżanie i tak niskich stóp procentowych nie rozwiąże obecnych problemów, ponieważ problemem nie jest brak popytu, tylko paraliż gospodarki. Ekonomista uważa, że bardziej potrzebne są tak zwane działania niestandardowe, które pozwolą firmom utrzymać płynność finansową.

Od poziomu stóp zależy oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1 procent.

Decyzję Rady poznamy w środę (08.04).
Główny ekonomista banku PKO BP Piotr Bujak uważa, że na rozpoczynającym się posiedzeniu Rada nie zmieni poziomu stóp.
Piotr Bujak uważa, że obniżanie i tak niskich stóp procentowych nie rozwiąże obecnych problemów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty