Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Flaga Unii Europejskiej. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Unijny Trybunał Sprawiedliwości nakazał natychmiastowe zawieszenie przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Sędziowie z Luksemburga przychylili się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. W orzeczeniu napisali, że zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych. Polska domagała się odrzucenia wniosku Komisji, uznając go za niedopuszczalny. Argumentowała, że środki tymczasowe zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu Rzeczpospolitej, jakim jest Sąd Najwyższy.

Przedstawiciele rządu podkreślali ponadto, że reforma sądownictwa leży w kompetencjach państw członkowskich i to one decydują, jak zorganizować wymiar sprawiedliwości.

Sędziowie napisali w uzasadnieniu wyroku, że choć organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do państw Unii, mają one obowiązek trzymania się prawa. Przed miesiącem odbyło się w tej sprawie wysłuchanie w Trybunale w Luksemburgu, podczas którego obie strony przedstawiły swoje racje. Komisja argumentowała, że Izba jest upolityczniona i nie ma gwarancji jej bezstronności oraz niezawisłości, bo składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Natomiast Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny. Przekonywała, że nie ma potrzeby stosowania nadzwyczajnych i tymczasowych środków, bo Izba Dyscyplinarna ma gwarancje niezależności i niezawisłości. Argumentowała, że reforma sądownictwa była konieczna, by poprawić złą sytuacją w polskim wymiarze sprawiedliwości i że postępowania dyscyplinarne, które się toczą, nie są motywowane politycznie, ale powodem są wykroczenia sędziów. Zarzucała też Komisji, że nie przedstawiła żadnych faktów, a opierała się jedynie na domysłach i przypuszczeniach.

Dodaj komentarz 9 komentarzy

"Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny"
Nie wprowadzajcie dezinformacji!
Nie "Polska" lecz "PiS" !
PiS, władza pisowska, to nie jest "POLSKA".
To efekt potwierdzenia Wyborów Prezydenckich 10 Maja przez PIS. Dziwnie tak się składa że już od kilku lat "ważne decyzje w UE" wobec Polski zapadają niezwłocznie po decyzjach Rządu czy PIS , a będących nie po myśli totalnej opozycji !!! Niech się lepiej zajmą pandemią bo jak dotychczas to "stare i doświadczone w UE kraje" są w peletonie do wyludnienia swoich obszarów ; w porównaniu z "młodymi i nie doświadczonymi w Demokracji krajów Europy Środkowo-Wschodniej
@Nomis - a nie jest to przypadkiem zemsta za Grunwald??? Albo za Cedynię???

Naprawdę, chłopie, nie rozumiem dlaczego szanowane w całym cywilizowanym świecie grono sędziów, mierzysz kategoriami PiS-owskimi???
Oni nie kierują się podłością i niską żądzą zemsty.
Epidemia, krach gospodarczy, uchodźcy, ale największym problemem dla lewaków na zachodzie jest sytuacja w Polsce. Niech się lepiej zajmą swoimi problemami i sprawami co do których mają kompetencje. Sądownictwo leży w kompetencjach państw członkowskich i ani lewaki z komisji europejskiej, ani lewaki z unijnego trybunału "sprawiedliwości" nie mają prawa się nim zajmować. Polska powinna olać tych wypranych lewaków.
Ta, niech się PiS obrazi i nie weźmie ani więcej centa dotacji na cokolwiek. A europosłowie nich złożą swoje mandaty i oddadzą diety.
Po kasę wiedzą gdzie iść, po prawo i konstytucję już nie.
@Patriota - Co z ciebie za patriota, skoro pochwalasz bezczelne bandyckie łamanie prawa i konstytucji przez bandę niedouköw???
Jakiego. Bolszewickiego kraju ty jesteś patriotą???
Jak dają kasę na inwestycje to super unia, a jak chcą żeby przestrzegać rozdziału władzy sądowniczej i wykonawczej to lewaki. Hehe, widzę że dyktatura się marzy? Już mieliśmy parę dni symulacje bez unii i całkowicie zamknięte granice. 20, czasami 30 kilka godzin stania na granicy i krach w przesyłkach międzynarodowych.
Polska ma nie brać dotacji dlatego, że lewaki z UE za namową naszych lewaków się na Polskę uwzięły i wtykają nosa w sprawy, na które nie pozwala prawo UE? Bez sensu. Nie na taką UE się pisałem, może Brytyjczycy postąpili słusznie. PiS "łamie Konstytucję" według wypranych lewako-liberałów, którzy albo złośliwie mataczą w tym temacie, albo nie wiedzą o czym mówią. Więc nie należy brać na poważnie ich bredni. Unia może była kiedyś super, ale na pewno nie teraz, kiedy jest przesiąknięta lewacką ideologią.
@ Patriota - obudź się. Wielka Brytania była przede wszystkim płatnikiem netto do kasy UE. A my wciąż więcej bierzemy niż wpłacamy. Porównanie PL i UK jest nie na miejscu. Rozumiem, że jedynie słuszna rola partii wraz z wodzem na czele jest spełnieniem twoich marzeń. Zaraz dojdziemy do słynnego zawołania - czy się stoi, czy się leży, kasa z unii się należy

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty