Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki powołał Elżbietę Malicką w skład państwowej komisji do spraw pedofilii.
Elżbieta Malicka urodziła się w 1949 roku, uzyskała tytuł magistra chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo przez wiele lat była związana ze służbą zdrowia. Przez dziesięć lat pracowała w oświacie jako nauczycielka i wychowawczyni. Była też dziennikarką m.in. Tygodnika Solidarność. Działała w opozycji demokratycznej, była współzałożycielką podziemnego pisma Robotnik. Współpracowała z redakcją opozycyjnego pisma KOS oraz z niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA. Angażowała się w działania Komitetu Obrony Robotników. Uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że o powołaniu Elżbiety Malickiej w skład państwowej komisji do spraw pedofilii, zdecydowały także "kwestie o charakterze etycznym". "Są tutaj dwa aspekty - z jednej strony kwestie związane z oświatą, z drugiej - ze służbą zdrowia, ale też o charakterze etycznym. Jako działaczka podziemia antykomunistycznego wykazała się właściwymi postawami moralnymi w tym trudnym okresie" - podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że premier liczy na to, że w najbliższym czasie pozostałe gremia także wybiorą swoich przedstawicieli.

Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana ustawą z września 2019 roku. Ma liczyć siedmiu członków: trzech powołanych przez Sejm, oraz po jednym rekomendowanym przez Senat, prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

Swoich przedstawicieli powołali już: prezydent Andrzej Duda oraz Rzecznik Praw Dziecka. Są to odpowiednio: Justyna Kotowska oraz
Błażej Kmieciak.

Komisja jest niezależna od innych organów władzy państwowej.
Relacja Pauliny Kurek [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty