Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

DPS przy ulicy Kruczej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
DPS przy ulicy Kruczej w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że rząd przeznaczy w sumie miliard złotych na wsparcie dla Domów Pomocy Społecznej.
Do tej pory regionalne ośrodki pomocy społecznej przekazały do DPS-ów 380 milionów złotych.

W miejscowości Niedabyl, w województwie mazowieckim, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wspólnie z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem podsumowali działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych.

Minister Marlena Maląg wskazywała, że oprócz dodatkowych funduszy z budżetu państwa, rząd przeznaczył na pomoc dla placówek opiekuńczych również część środków z funduszy europejskich.

- Zostały wydane przez ministerstwo wytyczne jak te domy, w tym trudnym czasie, mają funkcjonować. Również zabezpieczyliśmy dodatkowe wsparcie w postaci środków, 20 milionów złotych zostało przekazane do Domów Pomocy Społecznej - informowała Maląg.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał natomiast, że w akcję przeciwdziałania epidemii koronawirusa zaangażowani są zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jaki i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

W Polsce działają 824 Domy Pomocy Społecznej, prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego - gminy i powiaty. Obecnie 25 takich placówek jest objętych kwarantanną.

Spośród 80 tysięcy pracowników DPS-ów, 0.42 procent zakaziło się koronawirusem. Minister Maląg zwróciła również uwagę, że w Polsce podopieczni Domów Opieki Społecznej stanowią 10 procent wszystkich ofiar epidemii. Dla porównania, we Francji ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60 procent.
- Również zabezpieczyliśmy dodatkowe wsparcie w postaci środków, 20 milionów złotych zostało przekazane do Domów Pomocy Społecznej - informowała Maląg.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty