Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego w Muzeum Drugiej Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
72 lata temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, jeden z żołnierzy niezłomnych, walczących w powojennym podziemiu niepodległościowym.
Był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 r. przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W roku 2013 - awansowany do stopnia pułkownika.

25 maja, w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego, po raz pierwszy będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Został uchwalony 19 września ubiegłego roku przez Parlament Europejski, w rezolucji poświęconej wspólnej europejskiej pamięci. W dokumencie podkreślono, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze - zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Oddając hołd polskiemu bohaterowi walki z obu reżimami totalitarnymi, europosłowie podkreślili, że Witold Pilecki jest "przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia".

Rotmistrz Pilecki w 1940 roku został dobrowolnie więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby organizować tam ruch oporu i prowadzić działalność wywiadowczą. Zbierał informacje między innymi o zagładzie Żydów. Był autorem pierwszych na świecie doniesień o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, ujawniających niemieckie zbrodnie. Po ucieczce z obozu działał w konspiracji, brał udział w Powstaniu Warszawskim, później trafił do niewoli niemieckiej.

Po wojnie walczył w antykomunistycznym podziemiu, między innymi gromadził meldunki o represjonowaniu żołnierzy AK przez NKWD, więzieniach i deportacjach na Syberię. Rotmistrz Pilecki został aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku i oskarżony o działalność szpiegowską oraz zdradę stanu. Torturowany przez blisko rok w areszcie, podczas ostatniego widzenia z żoną, powiedział, że "Oświęcim to była igraszka".

Został skazany na śmierć w pokazowym procesie i stracony strzałem w tył głowy w więzieniu na warszawskim Mokotowie 25 maja 1948 roku. Pozostawił córkę i syna. Jego rodziny nie poinformowano o wykonaniu wyroku, a paczkę dostarczoną do więzienia przez żonę, oddano z informacją, że "wyjechał". Wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Dopiero w 1990 roku, po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, został zrehabilitowany. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W roku 2013 rotmistrz został awansowany do stopnia pułkownika.

Ciała rotmistrza Pileckiego do dziś nie odnaleziono. Po przeprowadzonych w 2012 roku ekshumacjach ustalono, że został pochowany w zbiorowej mogile w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach. Prace poszukiwawcze trwają.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty