Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / dimitrisvetsikas1969 (CC0 domena publiczna)
Komisja Europejska przedstawi zmieniony projekt unijnego budżetu na lata 2021-2027 i założenia funduszu odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.
Zapowiadają się trudne negocjacje z powodu dużych różnic zdań między krajami. Polska jest gotowa do kompromisu, ale stawia warunki. W unijnym budżecie Polska będzie bronić polityki spójności i rolnej przed cięciami.

Minister do spraw europejskich Konrad Szymański podkreślił w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia, Beatą Płomecką, że Unia powinna kłaść nacisk na polityki tradycyjne, traktatowe, proinwestycyjne, czyli właśnie politykę spójności.

A jeśli chodzi o fundusz odbudowy, oparty o zdolności pożyczkowe Unii Europejskiej, Warszawa domaga się, by wspierał on wszystkie kraje i wszystkie sektory.

- My oczywiście dostrzegamy, że niektóre państwa są bardziej odporne na ten kryzys niż inne, że niektóre państwa odczują ten kryzys mocniej. Ale jeżeli bliżej spojrzymy na statystyki, zobaczymy, że wszystkie państwa członkowskie odczują ten kryzys w sposób bardzo poważny - podkreślił minister do spraw europejskich.

A czy pieniądze będą wypłacane w formie bezzwrotnych dotacji, czy niskooprocentowanych pożyczek - o to będą się toczyć spory w Unii.

Grantów domagają kraje Południa Europy, wyłącznie pożyczek chce tak zwana oszczędna czwórka - Holandia, Austria, Dania i Szwecja. Polska dopuszcza obie możliwości, ale z przewagą grantów.

- Przede wszystkim granty, biorąc pod uwagę duże możliwości pożyczkowe Unii Europejskiej i rozłożenie tego planu na bardzo wiele lat, bo mówimy o perspektywie nawet 30, może nawet więcej niż 30 lat. Granty są możliwe, w sposób bardziej efektywny będą pomagały państwom członkowskim - podkreślił minister do spraw europejskich, Konrad Szymański.

Dodał, że już w kwietniu ustalono różne typy linii kredytowych, ale to nie wystarczy.

- Oparcie całej polityki tylko na pożyczkach, to nie jest krok wystarczający - powiedział minister Szymański.

Dodał, że Polska chce też, by w ramach priorytetowych działań antykryzysowych wspierane oprócz turystyki były także - infrastruktura, rolnictwo, transport, służba zdrowia i utrzymywane były miejsca pracy. Po przedstawieniu dziś przez Komisję projektu budżetu na lata 2021-2027 i założeń funduszu odbudowy rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi.

Szczyt w tej sprawie spodziewany jest w przyszłym miesiącu lub na początku lipca.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty