Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Minister Łukasz Szumowski. Fot. twitter.com/PremierRP / Archiwum
Minister Łukasz Szumowski. Fot. twitter.com/PremierRP / Archiwum
Od najbliższej soboty złagodzone będą kolejne ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Zmienią się między innymi zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Zniesione zostaną limity osób w sklepach i kościołach.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił w TVP Info, że przesłanką decyzji o rezygnacji z części obostrzeń są dane dotyczące liczby nowych zakażeń koronawirusem w transmisji poziomej. Wyjaśnił, że duża liczba rozproszonych nowych przypadków transmisji poziomej oznaczałaby, że mamy wielu chorych na ulicach. Jeżeli nie ma tego rodzaju transmisji, to oznacza, że spotkanie chorego na ulicy jest bardzo mało prawdopodobne. To zaś pozwala na złagodzenie ograniczeń - szczególnie w przestrzeni otwartej na wolnym powietrzu.

Szef resortu zdrowia zastrzegł, że nadal musimy używać maseczek tam, gdzie dystans społeczny jest mniejszy, czyli w komunikacji publicznej i wewnątrz pomieszczeń. "Nadal uważamy na siebie i na innych" - zaznaczył Łukasz Szumowski.

Od najbliższej soboty częściowo zniesiony będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Mając możliwość zachowania dwumetrowego dystansu społecznego, będziemy zwolnieni z obowiązku noszenie maseczki w przestrzeni otwartej. Nakaz utrzymania dystansu nie dotyczy rodziców z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) i osób mieszkających razem.

Maseczkę trzeba będzie mieć natomiast w sklepie, pojazdach komunikacji publicznej, kościołach czy kinach. Ust i nosa nie trzeba będzie zakrywać w restauracji lub barze, kiedy zajmie się miejsce przy stole.

Od soboty w sklepach nie będą obowiązywały limity przebywających w nich osób. Zniesienie limitu osób dotyczy również lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie i bary. Zniknie także ograniczenie dotyczące liczby wiernych w świątyniach.

Z wyjątkiem miejsc, w których występują ogniska koronawirusa, będzie można organizować zgromadzenia publiczne do 150 osób.

Łagodzenie ograniczeń to kolejny etap zapoczątkowanego 20 kwietnia odmrażania gospodarki po pandemii koronawirusa. Kolejne kroki zależą od oceny rezultatów poprzednich.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty