Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
W Rosji rozpoczęły się przygotowania do plebiscytu w sprawie poprawek do konstytucji. Centralna Komisja Wyborcza wznowiła kampanię informacyjną, przerwaną w kwietniu w związku z epidemią koronawirusa.
W poniedziałek prezydent Rosji ogłosił, że głosowanie odbędzie się 1 lipca. Opozycja alarmuje, że kremlowskie poprawki do ustawy zasadniczej mają zagwarantować Władimirowi Putinowi utrzymanie władzy do 2036 roku.

Politycy opozycji zwracają uwagę, że forsowane przez Kreml zmiany przeszły już całą ścieżkę legislacyjną. W związku z tym plebiscyt, który nie jest referendum konstytucyjnym, z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia. Mówiła o tym w marcu szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamifiłowa.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że procedura, która przeszła zgodnie z obowiązującą konstytucją, zalegalizowała już zgłoszone poprawki. To prawo, te poprawki, już zostały przyjęte.

Opozycyjni politycy tłumaczą, że głosowanie ma wyłącznie wymiar propagandowy. W ich ocenie, chodzi o podniesienie notowań prezydenta w sondażach opinii publicznej.

Jednocześnie opozycjoniści krytykują Władimira Putina za "deptanie zasad demokracji, w tym kadencyjności osób sprawujących władzę", a także za trwonienie pieniędzy publicznych i narażanie życia Rosjan w okresie epidemii.
W związku z tym plebiscyt, który nie jest referendum konstytucyjnym, z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia. Mówiła o tym w marcu szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamifiłowa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty