Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Lista krajów z których będzie można od środy podróżować do Unii Europejskiej, ma być zatwierdzona we wtorek w południe.
Chorwacja, która kończy półroczne przewodnictwo we Wspólnocie, uruchomiła procedurę pisemną w sprawie stopniowego otwierania granic zewnętrznych zamkniętych od połowy marca w związku z pandemią koronawirusa. Unijni dyplomaci potwierdzili w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką, że wstępne ustalenia ambasadorów nie zostały zmienione i na razie wjazdu do Wspólnoty nie będą mieli między innymi obywatele Stanów Zjednoczonych i Rosji. Lista nie jest wiążąca dla krajów członkowskich, bo ochrona granic to kompetencje narodowe i każde państwo samo podejmuje decyzje w tej sprawie, ale Komisja Europejska zaapelowała o skoordynowane działania.

Chorwacja długo nie mogła zebrać większości krajów dla zaakceptowania wspólnej listy. Fakt, że zdecydowała się uruchomić procedurę pisemną zatwierdzającą decyzję może świadczyć o tym, że udało się jej przekonać państwa, które początkowo były niechętne.

Na liście krajów, których obywatele będą mogli wjechać do Unii od najbliższej środy są między innymi Gruzja, z czego zadowolona jest Polska, oraz Serbia i Czarnogóra, a także Kanada, Australia i Nowa Zelandia, oraz Japonia, Korea Południowa, Tunezja, Tajlandia, Algieria, Maroko, Urugwaj i Rwanda. Na liście są również Chiny pod warunkiem, że zastosują zasadę wzajemności dla Europejczyków.

Jeśli chodzi o Polskę, to jak informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, domagała się ona jasno określonych kryteriów zezwalających na wjazd do Unii i weryfikowania listy co jakiś czas. Polscy dyplomaci w rozmowie z Beatą Płomecką zastrzegali, że Warszawa nie zamierza jednak blokować decyzji, a jedynie zgłasza analityczne zastrzeżenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty