Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Hubert2T (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Hubert2T (CC0 domena publiczna)
W ramach pomocy Ukraina otrzymała systemy przeciwradarowe. Informowała o tym strona amerykańska. O użyciu przez Ukrainę takiej broni mówią też Rosjanie. Najprawdopodobniej chodzi tu o rakiety AGM-88 HARM.
Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat nie chciał potwierdzić czy rakiety HARM stosowano już na Ukrainie. Jak jednak zaznaczył, jest to bardzo potrzebna broń przeznaczona do niszczenia systemów obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Jak dodał, rakieta wystrzeliwana z samolotu leci w kierunku sygnału radiowego, czyli wrogiego radaru. Według rzecznika dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy jest to dla jego kraju niezbędna broń, bowiem Rosjanie na okupowanym terytorium rozmieścili praktycznie wszystkie rodzaje systemów obrony przeciwlotniczej, które mają w swoim arsenale.

O użyciu przez Ukraińców rakiet AGM-88 HARM informowały rosyjskie źródła. Dowodem miały być znalezione odłamki takiej rakiety. Wśród ekspertów do spraw wojskowości trwają jednak dyskusje w jaki sposób Ukraińcy mogli wystrzelić rakiety, bowiem oryginalnie przystosowane są one do zachodnich samolotów. Ich użycie oznaczałoby, że odpowiednio zintegrowano je z myśliwcami, które posiada Ukraina.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty