Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / PublicDomainPictures (domena publiczna)
Fot. pixabay.com / PublicDomainPictures (domena publiczna)
Rafineria Slovnaft w Bratysławie i zarządzająca rurociągami słowacka spółka Transpetrol potwierdziły wstrzymanie dostaw ropy naftowej przez rurociąg Przyjaźń. Jak poinformowano, powodem są problemy z uregulowaniem przez Rosję opłat tranzytowych wobec Ukrainy.
Agencja Reuters podała, że dostawy południową nitką rurociągu Przyjaźń zostały wstrzymane na początku sierpnia. We wtorek wstrzymanie dostaw potwierdziły słowackie spółki. Według rzeczniczki Transpetrolu, tranzyt rosyjskiej ropy wstrzymał ukraiński operator rurociągu. Powodem są problemy z uregulowaniem przez Rosjan opłat tranzytowych. Rosyjski Transnieft poinformował, że opłata za sierpień wróciła na jego konto.

Rosyjska ropa jest dostarczana południową nitką rurociągu Przyjaźń do Czech, na Węgry i na Słowację. Rzecznik Slovnaftu Anton Molnar przekazał, że mimo wstrzymania dostaw produkcja w bratysławskiej rafinerii przebiega bez zakłóceń, a dostawy na rynek nie są w żaden sposób ograniczone.

Rafineria ściśle współpracuje ze spółką Transpetrol i słowackim ministerstwem gospodarki, wykorzystując dostępne w systemie rezerwy. Slovnaft wraz z macierzystą węgierską spółką MOL rozpoczął negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat wznowienia dostaw ropy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty