Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / frycyk01 (CC0 domena publiczna)
Inflacja w Stanach Zjednoczonych lekko spowolniła. Według najnowszego raportu Departamentu Pracy w lipcu ceny konsumpcyjne utrzymały się na poziomie z czerwca. Ekonomiście liczą na utrzymanie trendu.
W lipcu w Stanach Zjednoczonych dalej rosły ceny żywności oraz najmu mieszkań, ale staniały surowce energetyczne, używane samochody i bilety lotnicze. Dzięki temu średnie ceny konsumpcyjne utrzymały się na niezmienionym poziomie. Tak zwana bazowa inflacja, która nie uwzględnia wahających się często cen żywności i paliw, pozostała na poziomie 5,9 procent w stosunku rocznym.

Biały Dom z zadowoleniem przyjął nowe wskaźniki inflacyjne.

- W połączeniu z dużą liczbą nowych miejsc pracy na poziomie 520 tysięcy i bezrobociem na poziomie 3,5 procent mamy do czynienia z gospodarką, która daje dobre zatrudnienie Amerykanom. Mamy też oznaki, że inflacja staje się bardziej umiarkowana - mówił prezydent Joe Biden podczas wystąpienia w Białym Domu.

Mimo stabilizacji cen w lipcu inflacja roczna w USA nadal jest wysoka i wynosi 8,5 procent. To jeden z głównych powodów pesymizmu Amerykanów, z których większość uważa, że ich kraj zmierza w złym kierunku.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty