Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Andrej Babisz. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babi%C5%A1
Andrej Babisz. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babi%C5%A1
Znamy cząstkowe wyniki wyborów samorządowych w Czechach. W większości miast zwyciężył ruch ANO Andreja Babisza.
W Pradze, gdzie podliczono głosy z 75 procent obwodowych komisji, prowadzi koalicja SPOLU, która przed rokiem zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. Od rokowań koalicyjnych będzie zależeć, czy przejmie władzę w stolicy.

Ruch ANO Andreja Babisza może być pewien zwycięstwa w siedmiu z trzynastu stolic regionów - Hradcu Kralove, Igławie, Karlowych Warach, Ołomuńcu, Ostrawie, Uściu nad Łabą i Zlinie. Prawdopodobnie wygra również w Pilźnie i Pardubicach.

Były premier Andrej Babisz powiedział, że to optymistyczne wyniki. - Ludzie posłuchali naszych wezwań, aby potraktować te wybory jako referendum w sprawie rządu. Wstępne wyniki dają nam nadzieję na duży sukces - powiedział Babisz.

Oprócz lokalnych władz, w 27 z 81 jednomandatowych okręgów wyborczych wybierano senatorów. ANO może być pewne jednego mandatu. W 17 okręgach kandydaci tego ugrupowania dostali się do drugiej tury, która odbędzie się za tydzień. Tak jest na przykład we Frydku-Mistku, gdzie rywalem kandydata ANO będzie polski kandydat Stanisław Folwarczny z Obywatelskiej Partii Demokratycznej.

Według wstępnych danych, frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 46 procent. W wyborach uzupełniających do Senatu nie przekroczyła 43 procent.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty