Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Victoria_Borodinova (CC0 domena publiczna)
Unia Europejska ma w tym tygodniu przyjąć nowe sankcje wobec Rosji. W weekend Komisja prowadziła konsultacje z krajami członkowskimi na temat tego co ma się znaleźć w najnowszym pakiecie.
Jest propozycja, aby sankcjami objąć import z Rosji i eksport do tego kraju o wartości kilkunastu miliardów euro. Do listy towarów, na które nałożone zostały restrykcje mają być na przykład dopisane diamenty, co było jedną z propozycji Polski, Irlandii i państw bałtyckich. Zdanie podobno zmieniła Belgia, która do tej pory była przeciwna, bo Antwerpia na północy tego kraju jest światowym centrum handlu diamentami.

Ponadto Komisja proponuje, aby sankcjami objąć między innymi produkty stalowe, chemiczne i plastik, a także usługi architektoniczne oraz inżynieryjne. Uzupełnione mają być także dotychczasowe sankcje w sektorze lotniczym o tarcze hamulcowe i opony.

Ponadto na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie mają być wpisane osoby odpowiedzialne za organizowanie pseudoreferendów dotyczących przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie zostały jeszcze ukończone prace nad wprowadzeniem pułapów cenowych na rosyjską ropę i nie jest wykluczone, że w najnowszym pakiecie ta propozycja się nie znajdzie. Wszystko powinno być wiadomo w tym tygodniu.

W środę spotykają się ambasadorowie 27-mki, którzy mają omówić konkretne propozycje Komisji już na piśmie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że w piątek ma być kolejna narada ambasadorów i próba zatwierdzenia najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty