Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dziś w tłoczni gazu Goleniów odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października.
W wydarzeniu mają wziąć udział - prezydent Andrzej Duda, szefowie rządów Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister do spraw Ropy Naftowej i Energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen.

To inwestycja strategiczna dla naszego bezpieczeństwa energetycznego - ważna nie tylko dla Polski, ale i regionu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że ranga otwarcia Baltic Pipe jest ogromna. "Tego typu projekty opóźniają się czasami o lata, a budżety są przekraczane o sto procent. W tym przypadku udało się wszystko zrealizować na czas" - powiedział. Zaznaczył również, że jest to kolejny krok Polski w kierunku dywersyfikacji dostaw.

Gazociąg łączy polski i duński system przesyłowy, dzięki czemu do naszego kraju będzie mógł płynąć gaz z Szelfu Norweskiego. Operatorami Baltic Pipe są duński Energinet i polski Gaz-System.

Minister klimatu Anna Moskwa powiedziała, że połączenie to jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej. Z kolei prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień podkreślił, że uruchomienie tej inwestycji zamyka pewną długą epokę w polskim gazownictwie, kiedy byliśmy zależni od dostaw surowca ze wschodu.

Gazociągiem będzie można rocznie przesyłać 10 miliardów metrów sześciennych gazu do Polski i 3 miliardy z naszego kraju do Danii. Energinet poinformował ostatnio, że w związku z postępem prac, duński odcinek Baltic Pipe pełną przepustowość może mieć wcześniej niż zakładano, czyli nie od stycznia 2023 roku, ale od końca listopada tego roku.

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów: 1 - gazociągu na dnie Morza Północnego, 2 - rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, 3 - tłoczni gazu w Danii, 4 - gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, 5 - rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. W sumie cały system przesyłowy ma długość około 900 kilometrów.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz [IAR]
Prezes polskiej spółki Tomasz Stępień podkreślił, że udało się zrealizować inwestycję, która jest zgodna z interesem państwa.
Na rolę tego wydarzenia dla naszego bezpieczeństwa energetycznego zwracał uwagę w TVP Info rzecznik rządu Piotr Mueller.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty