Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / EliasSch (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / EliasSch (CC0 domena publiczna)
Przedstawiciele episkopatu rozmawiali o tym z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef państwa obiecał podczas kampanii prezydenckiej reformę w sprawie "aktywnej pomocy w umieraniu".
Przewodniczący episkopatu Francji biskup Eric de Moulins-Beaufort poinformował, że podczas rozmowy z prezydentem Macronem wyraził obawy dotyczące wprowadzenia prawa wspomaganego samobójstwa.

- Sprawia to wrażenie, że społeczeństwo chce zachęcić niektóre osoby do zrezygnowania z życia - oświadczył szef francuskiego episkopatu. Eric de Moulins-Beaufort stwierdził, że prezydent Macron jest otwarty na dialog w tej kwestii i że "nie chce wywoływać podziałów we francuskim społeczeństwie".

Przewodniczący episkopatu podkreślił, że priorytetem władz powinno być rozwinięcie opieki paliatywnej, która - jak ocenił - jest nadal niedostępna dla wielu pacjentów.

Kilka tygodni temu we Francji rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące legalizacji wspomaganego samobójstwa. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wydał Krajowy Konsultacyjny Komitet Etyki, podkreślając jednocześnie, że nowe prawo powinno podlegać "surowym warunkom". Władze zapowiadają, że ustawa dotycząca tzw. "aktywnej pomocy w umieraniu" może zostać wprowadzona przed końcem 2023 roku.

Obecnie we Francji wspomagane samobójstwo i eutanazja są uznawane za zabójstwo i podlegają karze pozbawienia wolności od 30 lat do dożywocia.
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty