Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Szefowa Komisji Europejskiej dopuszcza możliwość wprowadzenia limitów cenowych na gaz, także ten importowany do Unii, co jest postulatem 15 krajów, w tym Polski.
Ursula von der Leyen napisała o tym w liście do przywódców 27-mki, którzy w piątek, na nieformalnym szczycie w Pradze, mają rozmawiać o przeciwdziałaniu wysokim cenom energii.

W liście nie ma szczegółów w jaki sposób limity cenowe na importowany gaz można byłoby wprowadzić, ale po raz pierwszy szefowa Komisji przyznaje, że jest to jedna z opcji do rozważania i do dyskusji. Wskazuje na konieczność reformy holenderskiego wskaźnika TTF, który jest punktem odniesienia dla większości kontraktów w Europie, w tym dla gazu importowanego.

Ursula von der Leyen uważa jednak, że limity cenowe na cały gaz będą się wiązały z zagrożeniami, bo rynek straci możliwość samoregulacji i że będą konieczne oszczędności energii.

Szefowa Komisji potwierdziła przy okazji gotowość do rozmów z dostawcami zewnętrznymi w sprawie obniżenia cen błękitnego paliwa. Kraje, które domagają się limitów cenowych na importowany gaz uważają jednak, że to działanie długoterminowe, a potrzebne są szybkie decyzje.

Trudno nie odnieść wrażenia, że choć szefowa Komisji dopuszcza możliwość wprowadzenia limitów cenowych na gaz importowany, to bliżej jej do drugiej propozycji, o której pisze w liście. Chodzi o tak zwany wyjątek iberyjski. Portugalia i Hiszpania otrzymały zgodę na tymczasowe oddzielenie cen gazu od energii elektrycznej i teraz takie rozwiązanie miałoby być zastosowane na poziomie europejskim.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty