Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. WOMP w Szczecinie
Fot. WOMP w Szczecinie
Ponad 20 tysięcy kobiet w Polsce co roku dowiaduje się, że ma raka piersi. U 5-10 procent z nich nowotwór rozpoznawany jest w stopniu zaawansowanym, kiedy występują już przerzuty.
Doktor Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii powiedziała, że w ostatnich latach nastąpił ogromy postęp w leczeniu zaawansowanego raka piersi.

- Możemy mówić, że leczymy nasze pacjentki, jakby miały chorobę przewlekłą - dodała.

Zaznaczyła, że rak piersi ma kilka różnych podtypów, które wymagają innej terapii.

- To jest niesamowite, że co kilka miesięcy pojawiają się informacje o nowych skutecznych terapiach na raka zaawansowanego - wskazała.

Doktor Pogoda powiedziała, że z roku na rok pacjentek z rozpoznanym rakiem piersi będzie przybywać. Coraz lepiej leczone są inne choroby, co też powoduje, że nowotworów będzie rozpoznawanych więcej. Onkolog zaapelowała też o profilaktykę i regularne badania.

- Mammografia wykonywana raz na 2 lata jest tym badaniem, które pozwala wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, kiedy nie ma przerzutów odległych - zaznaczyła.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, a w czwartek obchodzony jest Dzień Świadomości Zaawansowanego Raka Piersi.

W ramach kampanii edukacyjnej "Zaawansowany Rak Piersi. Wiem Więcej!", powstał serwis edukacyjny www.zaawansowanyrakpiersi.pl , gdzie można znaleźć informacje na temat nowotworu tego typu i jego leczenia.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty