Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Rząd przyjął projekty ustaw w sprawie dystrybucji węgla przez samorządy i zamrożenia cen energii elektrycznej. Poinformowała o tym na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zgodnie z pierwszą ustawą rząd ma przekazać dopłaty samorządom, które pokryły koszty dostarczenia węgla dla swoich mieszkańców. Cenę surowca dla samorządów ustalono na maksymalnie 1500 złotych. Cena dla klientów na składach ma wynieść około dwóch tysięcy złotych.

Drugi projekt przewiduje, że maksymalna cena energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz tzw. podmiotów wrażliwych wyniesie 785 zł za MWh. Podmioty wrażliwe to m.in. szkoły, żłobki, noclegownie, podmioty pracujące z niepełnosprawnymi, przychodnie i szpitale. Ustawą objęte są również związki wyznaniowe, kościoły, związki zawodowe i organizacje pozarządowe. Rada Ministrów dodała do ustawy również koła gospodyń wiejskich oraz schroniska i azyle zwierzęce.


Wcześniej prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii. Przewiduje ona, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia odbiorcy mają być rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w roku 2023.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty