Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / WikimediaImages (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / WikimediaImages (CC0 domena publiczna)
Dzięki elektrowniom jądrowym Polska uzyska stabilne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska źródło prądu - twierdzi Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W środę rząd przyjął uchwałę w sprawie budowy pierwszej elektrowni na Pomorzu. - Technologia, którą przyjęto, jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zapewni ona Polsce bezpieczną energię - dodaje Szymon Gajda. - Wymogów, jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej jest bardzo dużo. Współczesna elektrownia jądrowa nie jest porównywalna do reaktora znanego nam z Czarnobyla. To konstrukcja, która posiada tzw. pięć linii zabezpieczeń. Promieniowanie jonizacyjne, które mogłoby się wydostać na skutek incydentu, to jest największe ryzyko, którym zarządzamy na dziesiątki sposobów.

Odpady powstające przy produkcji energii w elektrowni jądrowej, mogą być w przyszłości cennym paliwem - dodaje Gajda. - Postęp technologiczny i to, co dziś odkrywają naukowcy na temat rozpadu jądra atomowego, przekonuje nas o tym, że warto inwestować w tego typu technologie. Warto składować odpady, które dziś uznajemy za odpad, ale jutro to może być cenne paliwo, surowiec. Reaktory czwartej generacji będą prawdopodobnie wykorzystywały wypalone paliwo jądrowe.

Budowa elektrowni na Pomorzu rozpocznie się za cztery lata, a w 2033 roku ma zostać uruchomiony pierwszy reaktor.
- Technologia, którą przyjęto, jest jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zapewni ona Polsce bezpieczną energię - dodaje Szymon Gajda.
Odpady powstające przy produkcji energii w elektrowni jądrowej, mogą być w przyszłości cennym paliwem - dodaje Gajda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty