Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Praga. Fot. źródło: /pixabay.com/pl/praga-zima-noc-zamek-na-hradczanach-3010407.
Praga. Fot. źródło: /pixabay.com/pl/praga-zima-noc-zamek-na-hradczanach-3010407.
Dziewięcioro kandydatów - tylu samo, co w wyborach w 2013 i 2018 roku - będzie ubiegać się o urząd prezydenta Czech. O ich rejestracji poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych. Wymogów nie spełniło 12 ze zgłoszonych wcześniej osób.
Przez ponad dwa tygodnie resort spraw wewnętrznych weryfikował podpisy poparcia złożone przez zainteresowanych startem w wyborach. Część kandydatów zgromadziło wymaganą liczbę 50 tysięcy podpisów wyborców. Inni skorzystali z możliwości poparcia przez 20 posłów lub 10 senatorów.

W wyborach wystartują: były premier Andrej Babisz, poseł Jaroslav Baszta, senatorowie Pavel Fischer i Marek Hilszer. Ministerstwo zarejestrowało również byłą rektor uniwersytetu w Brnie Danusze Nerudovą, byłego szefa komitetu wojskowego NATO Petra Pavla, przewodniczącą stowarzyszenia wspierającego osoby zadłużone Denisę Rohanovą, szefa związków zawodowych Josefa Strzedulę oraz Tomasza Zimę, byłego rektora Uniwersytetu Karola.

Zaskoczeniem jest brak w tym gronie miliarderów: Karela Janeczka i Tomasza Brzeziny, którzy nie spełnili wymogów rejestracji.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Czechach odbędzie się 13 i 14 stycznia przyszłego roku. Ewentualna druga tura dwa tygodnie później. Każdy z kandydatów może przeznaczyć na trwającą już kampanię wyborczą nie więcej niż 40 milionów koron, czyli niespełna 8 milionów złotych.

Dodatkowy limit przed drugą turą głosowania wynosi 10 milionów koron.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty