Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
W tym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić projekt przepisów dotyczący konfiskaty majątków osób, które naruszają unijne sankcje.
W poniedziałek kraje członkowskie zdecydowały, że łamanie restrykcji będzie dodane do listy unijnego wykazu przestępstw. To ma kluczowe znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy Unia nakłada restrykcje na Rosję za agresję na Ukrainę.

Unijne kraje przyjęły do tej pory osiem pakietów sankcyjnych wymierzonych w rosyjską gospodarkę, by utrudnić Kremlowi prowadzenie wojny na Ukrainie. Dodanie działań łamiących restrykcje do listy europrzestępstw ma zapewnić, że wdrażanie sankcji będzie skuteczne i jednakowe w całej Unii, bo obecnie sytuacja różni się w zależności od kraju, jeśli chodzi o definiowanie naruszenia sankcji i wymierzone kary.

Polska od marca apeluje, by konfiskować wszystkie zamrożone w ramach unijnych sankcje majątki rosyjskich oligarchów i przekazać pieniądze Ukrainie. "Jest źródło, które po prostu powinno być wykorzystywane. Konieczna jest w tej chwili decyzja polityczna, aby to zrobić" - mówił wczoraj w Brukseli wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po posiedzeniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za pomoc rozwojową, którzy zdecydowali się wpisać łamanie sankcji do europejskiego wykazu przestępstw.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty