Na konferencji prasowej Piotr Müller podkreślił, że rząd chce, by Polacy byli zabezpieczeni przed wzrostem cen surowca.
- Ustawą objętą będą gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które lokalnie produkują ciepło dla gospodarstw domowych i w spółdzielniach. Również dodatkowe instytucje kluczowe dla społeczeństwa - jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki i organizacje pozarządowe - wyjaśnił rzecznik rządu.
Piotr Müller przypomniał, że wprowadzona zostanie możliwość odliczenia VAT dla osób, które ogrzewają gazem, ale spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego - chodzi o dochód nieprzekraczający 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzony zostanie natomiast mechanizm rekompensat
Projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku został przyjęty przez rząd w piątek w związku z sytuacją na rynku gazu i rezygnacją z tarczy antyinflacyjnej w tym zakresie od 1 stycznia, czego domaga się Komisja Europejska. Ceny gazu i usług dystrybucji mają w przyszłym roku pozostać na tym samym poziomie jak w roku 2022.
Posiedzenie Sejmu rozpoczyna się dziś, zakończy się w piątek.