Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Szczątki w zeszłym roku odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. źródło: https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN
Szczątki w zeszłym roku odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. źródło: https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN
Polscy i litewscy żołnierze spoczęli wspólnie na cmentarzu w Kurkliszkach niedaleko Wilna. Ich szczątki w zeszłym roku odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
W południe w kościele pw. św. Anny w miejscowości Jewie została odprawiona uroczysta msza święta pogrzebowa. Wzięli w niej udział polscy dyplomaci, żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy IPN, przedstawiciele władz Litwy, litewscy wojskowi oraz lokalni mieszkańcy.
Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk przypomina, że szczątki 14 wojskowych zostały odnalezione jesienią zeszłego roku w pobliżu nasypu kolejowego w miejscowości Zawiasy.

- Wydobyliśmy ich, przebadaliśmy i udokumentowaliśmy ten fakt, ale nie możemy powiedzieć z czyimi szczątkami konkretnie mamy do czynienia. Nie możemy przywołać jeszcze ich imion i nazwisk - powiedział.

Wiadomo na pewno, że we wspólnej mogile spoczywali żołnierze z 1920 roku. Były to ofiary konfliktu polsko-litewskiego.

- To nasza wspólna historia i nasze wspólne obowiązki. Te polegają na tym, że żolnierzy i ofiary, gdziekolwiek by nie były, trzeba odnaleźć i z szacunkiem pochować - dodał Krzysztof Szwagrzyk.

Dwa lata temu poszukiwań mogiły podjęli się litewscy archeolodzy. Jak mówi Paweł Nowik z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN - nie udało im się jednak jej odnaleźć.

- Miejsca, które im wskazywali świadkowie okazały się nieodpowiednie. My poszukiwania rozpoczęliśmy od przestudiowania przedwojennych map. Tam było oznaczone miejsce pochówku krzyżem - wyjaśnia.

Miejsce to sprawdził Marian Sokalski z polskiej ambasady w Wilnie i odnalazł tam resztki krzyża. Był to dowód na to, że znajduje się tam poszukiwana mogiła.

Rytas Narvydas z Centrum Badania Ludobójstwa i Oporu Mieszkańców Litwy wskazuje na symbolikę dzisiejszej uroczystości. Zwraca uwagę, że we wspólnej mogile spoczęli żołnierze, którzy ponad sto lat temu walczyli przeciwko sobie.

- Gdy w naszym regionie jest takie duże napięcie sam fakt znalezienia szczątek polskich i litewskich to ta uroczystość świadczy o dobrych stosunkach między naszymi państwami i narodami - powiedział Polskiemu Radiu Narvydas.

Przed wybuchem II wojny światowej, po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Litwą w 1938 roku, w miejscu pochówku w Zawiasach zostało wzniesione betonowe upamiętnienie wraz z krzyżem. Z biegiem lat uległo ono jednak znacznemu zniszczeniu i zapomnieniu.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty