Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / andreas160578 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / andreas160578 (CC0 domena publiczna)
W Banku Gospodarstwa Krajowego trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych. To nowy element kolejnej edycji Programu TERMO.
Z dofinansowania w wysokości 50 procent wartości inwestycji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych mogą skorzystać wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i samorządy.

Nową odsłonę programu przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Szef tego resortu Waldemar Buda powiedział, że budżet na dopłaty wynosi ponad 448 milionów złotych. "Są to duże środki. Z punktu widzenia tego, ile może kosztować jedna inwestycja, czyli około 200 tysięcy złotych, to naprawdę nie spodziewamy się, że ten limit środków zostanie szybko wykorzystany" - mówił Waldemar Buda.

Minister rozwoju zachęca do skorzystania z grantów. Dodaje, że przeciętna inwestycja w instalacje fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego zwraca się w ciągu pięciu lat.

"Mało która inwestycja zwraca się w takim terminie. To jest naprawdę dobrze zainwestowany pieniądz" - powiedział Waldemar Buda i wskazał, że niemal wszystkie budynki wielorodzinne w Polsce, w tym bloki z "wielkiej płyty", spełniają warunki techniczne do instalacji paneli fotowoltaicznych.

Wnioski można składać tradycyjnie i elektronicznie przez stronę internetową BGK. Szczegóły programu znajdują się w zakładce "Programy i fundusze" i następnie "Program TERMO". Należy dołączyć do nich dokumentację projektową instalacji.
Dofinansowanie może objąć również modernizację dotychczasowej instalacji fotowoltaicznej. Warunkiem jest zwiększenie zainstalowanej mocy o co najmniej 25 procent.

Granty OZE z "Programu TERMO" są elementem Krajowego Planu Odbudowy i na razie będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje jednocześnie nad zmianami w prawie, które umożliwią wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej w bloku energii z OZE nie tylko w częściach wspólnych, ale również w poszczególnych lokalach, co obniży własny koszt zużycia. Celem jest zachęcenie do inwestycji w fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych i budowy instalacji o większej mocy.
Nową odsłonę programu przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Szef tego resortu Waldemar Buda powiedział, że budżet na dopłaty wynosi ponad 448 milionów złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty