Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Marek Borawski / KPRP
Fot. Marek Borawski / KPRP
W Markowej uczczono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W obchodach przed Muzeum imienia Rodziny Ulmów wziął udział między innymi prezydent RP z małżonką.
W przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że tylko w Polsce, podczas okupacji, Niemcy karali śmiercią za pomoc Żydom. Zaznaczył, że nasz kraj był okupowany, a żadne polskie władze nie kolaborowały z hitlerowcami.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda podkarpacki Ewa Lieniart. W liście do zebranych szef rządu podkreślił, że tegoroczne uroczystości odbywają się w cieniu wojny na Ukrainie i stają się wyrazem głębokiej refleksji.

W czasie uroczystości w Markowej rodziny osób, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów, odsłoniły tabliczki z ich nazwiskami na ścianie pamięci przed muzeum.

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje do komitetu obchodów beatyfikacji rodziny Ulmów. Uroczystość beatyfikacyjna odbędzie się we wrześniu. W skład komitetu weszli Jarosław Sellin, Piotr Wawrzyk, Barbara Socha, Marzena Machałek, Ewa Leniart, abp Adam Szal, Adam Kwiatkowski, Mateusz Szpytma, Władysław Ortyl, Monika Krawczyk, Adam Krzyszotoń, Mirosław Mac, Wojciech Kolarski i Grażyna Ignaczak - Bandych, która będzie pełnić rolę sekretarza komitetu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty