Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wartość przekazanej amunicji wynosi 255 tysięcy euro. źródło: https://pixabay.com/pl/89083/Republica/ (CC0 domena publiczna)
Wartość przekazanej amunicji wynosi 255 tysięcy euro. źródło: https://pixabay.com/pl/89083/Republica/ (CC0 domena publiczna)
Rząd ma przyjąć specjalną uchwałę zmierzającą do zwiększenia produkcji amunicji w Polsce. Na rozpoczynającym się o godz. 11 posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzy też projekty dotyczące wykonywania zawodów medycznych oraz zmiany nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez MSWiA.
Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w uchwale znajdą się "bardzo konkretne zapisy dotyczące zachęty do tworzenia nowych zdolności produkcyjnych w zakresie amunicji". Bo obecnie - wyjaśniał szef polskiego rządu - nie jest to znacząca gałąź przemysłu zbrojeniowego.

Mateusz Morawiecki przywołał poniedziałkowe spotkanie z komisarzem UE odpowiadającym za rynek wewnętrzny, Thierrym Bretonem. Jak stwierdził, "przypieczętowało" ono wielomiesięczny proces starań o środki unijne na zakup i zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji.

Premier argumentował, że na przykład armatohaubice Krab i kołowe transportery opancerzone Rosomak to mocne punkty polskiej produkcji zbrojeniowej.

- To jest bardzo ceniona broń przez Ukraińców i innych naszych partnerów, ale za mało mamy amunicji w Polsce, na Ukrainie, za mało jest amunicji w całej Europie i w całym NATO - mówił Mateusz Morawiecki, dodając, że swoją produkcję starają się gwałtownie zwiększyć także Stany Zjednoczone.

Kolejny temat posiedzenia rządu to projekt ustawy regulującej warunki i zasady wykonywania 17 zawodów medycznych. Chodzi tu o profesje dotąd nieuwzględnione w przepisach ustawowych, jak np. dietetyk, logopeda, masażysta, higienistka stomatologiczna czy technik farmaceutyczny.

Ministrowie omówią też propozycję przepisów zmieniających nazwy uczelni państwowych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Według założeń, warszawska Szkoła Główna Służby Pożarniczej stanie się Akademią Pożarniczą, a Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie - Akademią Policji w Szczytnie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty