Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Dušan Cvetanović (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Dušan Cvetanović (CC0 domena publiczna)
Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew kategorycznie odrzuca ustępstwa wobec Rosji.
- Każdy tak zwany plan pokojowy, który przewiduje podział terytorialny naszego kraju, jest nie do przyjęcia - powiedział w rozmowie ze stacją telewizyjną RTL.

Ukraiński dyplomata dodał, że Niemcy mogłyby wykazać się większym zaangażowaniem w sprawie utworzenia "koalicji myśliwców".

- Rosjanie muszą opuścić wszystkie okupowane przez nią terytoria. To dotyczy także Półwyspu Krymskiego - podkreślił Ołeksij Makiejew.

Zdaniem ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Krym jest nadal integralną częścią jego kraju, podobnie jak obwody: ługański, doniecki, chersoński i zaporoski.

Pomóc w ukraińskiej kontrofensywie ma międzynarodowa "koalicja myśliwców". Niemcy wzdragają się przed dostarczeniem Ukrainie własnych samolotów. Dotąd rząd federalny argumentował, że nie posiada pożądanych przez Kijów myśliwców F-16. Ukraińscy politycy opowiedzieli się wobec tego za udostępnieniem im Eurofighterów, którymi dysponuje Bundeswehra.

- Mam nadal nadzieję, że nasze relacje są oparte na zaufaniu. Potrzebujemy więcej nowoczesnych myśliwców, potrzebujemy więcej wsparcia ze strony Niemiec - zaznaczył Ołeksij Makiejew.

Niemieckie media wskazują, że 130 z około 140 myśliwców typu Eurofighter z zasobów Luftwaffe nie jest zdolnych do wykonywania zadań bojowych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty