Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
https://moremadam.pl/
reklama
argum.eu

Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / geralt (CC0 domena publiczna)
Niemiecka firma Spinner Werkzeugmaschinenfabrik dostarcza sprzęt dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Tak wynika z danych opublikowanych przez ukraińskich dziennikarzy śledczych. Informacje potwierdzili przedstawiciele ukraińskich władz. Obroty handlowe bawarskiej firmy z Rosją miały wzrosnąć od wybuchu wojny kilkukrotnie.
O sprawie, jako pierwszy, napisał ukraiński portal Trap Aggressor. Jego dziennikarka Inna Popowycz w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że właśnie teraz przez Turcję do Rosji wieziona jest wyprodukowana przez niemiecką firmę Spinner precyzyjna obrabiarka służąca do produkcji amunicji. Jak zaznacza, maszyna miała dziś być przywieziona do tureckiego portu i, stamtąd transportowana do Rosji. Inna Popowycz dodaje, że jest to sprzęt, który Rosjanie wykorzystują do produkcji precyzyjnych elementów amunicji czołgowej. Jak ocenia, jeśli Rosjanie będą mieli mniej takich technologii, to również będzie mniej pocisków na wojnie z Ukrainą.

Niemiecki sprzęt transportowany jest do rosyjskiej fabryki amunicji w mieście Sierow. Ukraińska dziennikarka podkreśla, że według jej informacji, od początku wojny niemiecka firma sprzedała też sprzęt m.in. dla rosyjskich zakładów produkujących części do samolotów wojskowych. Jak zaznacza, z danych wynika, że firma ze sprzedaży produkcji do Rosji w 2023 roku uzyskała 10,5 miliona dolarów. w 2022 roku było to ponad 4 miliony, a w 2021 1,5 miliona. „Wraz z pełnowymiarową rosyjską agresją, obroty i dochody niemieckiej firmy w handlu z Rosją się zwiększyły.” - podkreśla ukraińska dziennikarka

Informacje dziennikarzy potwierdziła ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji. Agencja zwróciła się w tej sprawie o wyjaśnienia zarówno do firmy Spinner, jak i rządu Niemiec.
Relacja Pawła Buszko [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty