Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
https://moremadam.pl/
reklama
argum.eu

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Paryska Polonia uczciła pamięć wybitnego rodaka - Rotmistrza Witolda Pileckiego. W podparyskiej miejscowości Montmorency poświęcono dąb upamiętniający jego postać.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskich władz, Polonii i duchowni. Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem odprawionym w intencji Rotmistrza Pileckiego w kościele w Montmorency.

To miejscowość, która ma szczególne znaczenie dla francuskiej Polonii, ponieważ znajduje się tam nekropolia z grobami wielu wybitnych Polaków - tak zwany "Panteon polskiej emigracji”.

Następnie w pobliskim centrum zarządzanym przez polskich księży Pallotynów odbył się wykład o Pileckim, wygłoszony przez Jacka Pawłowicza - dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wyświetlono też film o Rotmistrzu i odczytano list napisany przez jego córkę - Zofię. Na zakończenie uroczystości poświęcono dąb upamiętniający polskiego bohatera.

- To pierwszy taki dąb we Francji, ale nie poprzestaniemy na tym. Będziemy też chcieli posadzić dąb Pileckiego w centrum Paryża, być może na placu Inwalidów - tłumaczył Andrzej Woda, jeden z pomysłodawców uroczystości i szef paryskiego klubu Gazety Polskiej.

Zwrócił uwagę, że we Francji Rotmistrz Pilecki jest nadal postacią mało znaną.

- To początek drogi. Jest duże pole do popisu, ponieważ tutaj nie ma dużo informacji o Pileckim, ale myślę, że będzie więcej publikacji. Zadbamy o to, aby były jakieś możliwości zapoznania się z jego historią - zapewnił.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty