Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser poinformowała, że wprowadzone zostaną rozszerzone kontrole na granicy z Polską i Czechami. Ma to ograniczyć możliwości przekraczania granic przez nielegalnych migrantów.
Jak czytamy w oświadczeniu niemieckiego resortu spraw wewnętrznych, kontrole będą bardziej intensywne niż te wprowadzone w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Minister Nancy Faeser dodała, że niemiecka policja skupia obecnie duże wysiłki na ochronie obszaru przygranicznego.

„Moim celem jest maksymalna presja na przemytników i ochrona ludzi, którzy często są przemycani przez granice bez wody i prawie bez tlenu” - podkreśliła.
Szefowa niemieckiego MSW wskazała jednocześnie, że nie ma konieczności oficjalnego informowania Komisji Europejskiej, bowiem kontrole będą wprowadzone w porozumieniu z władzami w Warszawie i Pradze.

„Jesteśmy w ścisłym kontakcie z sąsiadującymi z nami krajami, Republiką Czeską i Polską oraz z władzami landów Saksonii i Brandenburgii, aby wszystkie działania po obu stronach naszych granic były skuteczne. Chcemy uniemożliwić przemytnikom ucieczkę poprzez elastyczne i mobilne kontrole. Jednocześnie dbamy o to, aby codzienne kontrole miały jak najmniejszy wpływ na ludzi, osoby dojeżdżające do pracy oraz na handel” - oświadczyła niemiecka polityk.

Nancy Faeser zwróciła także uwagę na potrzebę wprowadzenia wspólnego europejskiego systemu azylowego, który - jak podkreśliła - ma być „decydującym krokiem w kierunku znacznego ograniczenia nielegalnej migracji” .

„Oznacza to, że wszystkie osoby przebywające na zewnętrznych granicach UE muszą zostać poddane ścisłej kontroli i rejestracji. Każdy, kto ma niewielkie szanse na ochronę w UE , musi przejść konstytucyjną procedurę azylową na granicach zewnętrznych i w przypadku odmowy zostać bezpośrednio stamtąd wydalony” - podkreśliła Nancy Faeser.

Do końca sierpnia policja federalna wykryła w całym kraju około 71 tysięcy nielegalnych imigrantów - informuje niemiecki resort spraw wewnętrznych. Głównymi krajami pochodzenia cudzoziemców są Syria, Afganistan, Turcja i Irak.

„Według ustaleń policji federalnej prawie co czwarty imigrant, który nielegalnie wjeżdża do Unii Europejskiej, jest obecnie przemycany do Niemiec. Tylko w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku policja powstrzymała w całym kraju łącznie ponad półtora tysiąća operacji przemytniczych. Zatrzymano około 1 700 przemytników i ponad 20 tysięcy migrantów” - podkreśla niemiecki resort.

Statystyki pokazują, że szczególnie często dochodzi do zagrażającego życiu tzw. przemytu kontenerów.

„Przemytnicy postępują coraz bardziej bezwzględnie i brutalnie wobec przemyconych osób i kontrolujących ich funkcjonariuszy policji, m.in. przełamując bariery w pojazdach” - czytamy w komunikacie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty