Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rośnie liczba nielegalnych migrantów, którzy na Litwę docierają z Łotwy - podają władze w Wilnie.
Wynika to z utrzymującej się presji migracyjnej na granicy łotewsko-białoruskiej. Ostatniej doby próbowało ją sforsować 90 osób. Dwudziestu migrantów zostało też zawróconych na granicy Litwy z Białorusią.
Litewskie MSW podało, że do 25 września na Litwie zatrzymanych zostało 822 obywateli państw trzecich. Wcześniej przekroczyli oni nielegalnie granicę Łotwy z Białorusią.

"Jest to dwadzieścia razy więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym" - podało w oświadczeniu ministerstwo.

O trudnej sytuacji migracyjnej oraz o tym jak ją opanować rozmawiali dzisiaj szefowie resortów spraw wewnętrznych obu państw.

"Litwa dołożyła wszelkich starań, aby wzmocnić ochronę granicy państwowej, w rezultacie czego liczba prób nielegalnej migracji znacznie spadła" - mówi cytowana w komunikacie szefowa MSW Litwy, Agnė Bilotaitė.

Ministrowie zgodzili się na dalsze wzmacnianie współpracy pomiędzy organami ścigania obu państw. Podkreślili też potrzebę przyjęcia wspólnego stanowiska na szczeblu unijnych w kwestii zarządzania nielegalną migracją oraz potrzebę finansowania ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Wilno przypomina też, że obecnie litewskie i łotewskie służby graniczne dbają o to, aby osoby, które pokonały białorusko-łotewską granicę i zostały zatrzymane na Litwie, zostały zawrócone na Łotwę najpóźniej w ciągu 72 godzin.

Na większości odcinków granicy Litwy z Białorusią zainstalowana zostało ogrodzenie z systemami monitorowania. Dziś ustalono, że dodatkowa bariera powstanie też na terenach podmokłych. Łotysze planują zakończyć budowę ogrodzenia jak najszybciej.
Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty