Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Nowy Jork. Fot. Jan Pachlowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Na nowojorskim Manhattanie odbędzie się Parada Pułaskiego. To jedna z najważniejszych polskich imprez w roku w Stanach Zjednoczonych. „Polska i Ameryka w Obronie Wolności" to hasło tegorocznej 86. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku. Gościem specjalnym jest prezydent Andrzej Duda.
Marszałkiem honorowym Parady wybrany został minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Andrzej Duda zaznaczył, że Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych pokazali swoją skuteczność, kiedy walczyli o członkostwo Polski w NATO. Także dzięki rodakom mieszkającym w USA, tak licznie są obecne w Polsce wojska amerykańskie.

- Jestem wdzięczny moim rodakom, że myślą o swojej Ojczyźnie i jej bezpieczeństwie. Każdy z nich jest ambasadorem Polski tu, w Stanach Zjednoczonych. Podczas wielu rozmów z amerykańskimi partnerami słyszę o naszym kraju mnóstwo pozytywnych opinii, jakie wyrobili sobie właśnie na podstawie kontaktów z mieszkającymi tu Polakami - podkreślił prezydent.

Dzień, w którym odbywa się Parada Pułaskiego jest szczególny. Wówczas prestiżowa Piąta Aleja na Manhattanie staje się biało-czerwona. Transmisje przeprowadzają nowojorskie stacje telewizyjne.

Na czele parady, jako Wielki Marszałek, kroczył będzie Franciszek R. Piwowarczyk, zastępca komendanta głównego policji w Irvington, z New Jersey.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty