Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu
reklama
https://moremadam.pl/

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Czechy w koordynacji z Polską przywracają kontrole na granicy ze Słowacją. Poinformował o tym czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan.
Kontrole na czesko-słowackiej granicy będą obowiązywać od północy do 13 października i w zależności od bieżącej sytuacji będą mogły zostać przedłużone.

Czeski minister spraw wewnętrznych przekazał, że przywrócenie kontroli jest niezbędne w skutecznej walce z nielegalną migracją i zorganizowanymi grupami przemytników ludzi. Poinformował, że kontrole będą prowadzone wyrywkowo na całej długości czesko-słowackiej granicy.

- Podejmujemy ten krok w koordynacji z Polską, która w podobny sposób będzie kontrolować swoją granicę ze Słowacją - napisał w mediach społecznościowych Vít Rakušan.

Premier Petr Fiala podkreślił, że Republika Czeska reaguje na rosnącą liczbę nielegalnych migrantów, którzy dostają się na terytorium Unii Europejskiej.

- Dzięki kontrolom będziemy w stanie jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych obywateli. Aktywnie walczymy przede wszystkim z przemytnikami ludźmi i handlarzami ludzkim nieszczęściem - przekazał szef czeskiego rządu.

Słowacja zareaguje na wprowadzenie kontroli granicznych przez Polskę i Czechy - zapowiedział szef słowackiego rządu Ludovit Odor. Nielegalna migracja wymaga w jego ocenie ogólnoeuropejskiego rozwiązania dotyczącego zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Premier Słowacji oświadczył, że nagłe działania podejmowane na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej wywołają efekt kaskadowy.

- Wszyscy za to zapłacimy, a rezultat będzie bardzo niejasny. W tym konkretnym przypadku ten proces rozpoczęła Polska, która jest w okresie przedwyborczym, a w ślad za nią poszły Czechy - powiedział szef słowackiego rządu.

Ludovit Odor dodał, że odpowiedź strony słowackiej poznamy w środę po posiedzeniu rządu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty