Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Rada Polityki Pieniężnej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Rada Polityki Pieniężnej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych. Od ich poziomu zależy między innymi oprocentowanie kredytów w złotych. Ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek uważa, że Rada utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie:
- Motywacja pozostała w gruncie rzeczy ta sama co miesiąc temu i wybrzmiewała przez ostatnie tygodnie w wypowiedziach poszczególnych członków RPP. Chodzi przede wszystkim o niepewność regulacyjną i niepewność fiskalną, czyli nie wyklarowaną jeszcze sytuację, jak będzie wyglądał przede wszystkim przyszły rząd i jaką będzie prowadził politykę. Decyzje w zakresie cen prądu, cen gazu, VATu na żywność są kluczowe dla ustalenia, gdzie przebiegać będzie ścieżka inflacji w przyszłym roku. - mówi Ogonek.

Ekonomista Grzegorz Ogonek uważa, że w nadchodzących miesiącach nie należy się spodziewać zmiany poziomu stóp.

- Prawdopodobnie sytuacja utrzymywania się niezmienionych stóp procentowych będzie trwała przez prawie cały przyszły rok. Być może w ostatnich miesiącach zobaczymy powrót do obniżek stóp. Natomiast po drodze jest jeszcze tyle niepewności, że ten pogląd może być modyfikowany. - dodaje Ogonek.

Decyzję Rady w sprawie wysokości stóp poznamy dziś po południu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty