Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Czterem rosyjskim żołnierzom postawiono zarzuty popełnienia zbrodni wojennych wobec Amerykanina, który przebywał na Ukrainie podczas inwazji prowadzonej przez armie Władimira Putina.
Sprawa przeciwko rosyjskim żołnierzom jest pierwszym przypadkiem, w którym rząd USA wykorzystał obowiązujące od kilkudziesięciu lat prawo mające na celu ściganie osób popełniających zbrodnie wojenne przeciwko obywatelom amerykańskim.

Z aktu oskarżenia wynika, że rosyjscy żołnierze brutalnie uprowadzili Amerykanina z jego domu w ukraińskiej wsi Mylove. Żołnierze rzekomo pobili i torturowali obywatela Stanów Zjednoczonych na terenie rosyjskiego obiektu wojskowego, gdzie w kwietniu 2022 roku był on przetrzymywany przez 10 dni. Jak wynika z ujawnionego właśnie aktu oskarżenia, dwóch spośród oskarżonych wojskowych o zbrodnie wojenne na Amerykaninie było dowódcami rosyjskich sił zbrojnych, a dwóch pozostałych to członkowie niższej rangi w armii rosyjskiej. Prokurator generalny Merrick Garland nazwał te zarzuty ''ważnym krokiem w stronę odpowiedzialności za nielegalną wojnę na Ukrainie". Zidentyfikowanym rosyjskim żołnierzom postawiono cztery zarzuty, w tym bezprawne przetrzymywanie, spisek w celu popełnienia zbrodni wojennych, nieludzkiego traktowania i tortur. Sam proces odbywa się zaocznie, ale ma duży wymiar symboliczny dla tutejszego wymiaru sprawiedliwości.
Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty