Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi. fot IMGW
Na Szczecińskiej Ziemi. fot IMGW
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Z. Szczuplak
Pszczelarze o trudnej aurze
Spotkanie z komisarzem J. Wojciechowskim
Bitwa Regionów - konkurs dla KGW
Trwająca od wielu tygodni blokada drogi szybkiego ruchu S3 w rejonie Myśliborza została zakończona. Zachodniopomorscy rolnicy zastanawiają się nad inną formą protestów. Tydzień temu natomiast w tym właśnie miejscu z rolnikami spotkał się Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Jak mówił - zmiany w unijnym zielonym ładzie są pewne, kwestia importu towarów za wschodniej granicy również będzie załatwiona. Komisarz Wojciechowski mówił też, że ugorowanie nie będzie obowiązkowe, zmienią się także przepisy o płodozmianie czy okrywie zimowej. W dalszym ciągu ma się odbywać handel z Ukrainą towarami rolnymi, ale już na innych zasadach.

Do Polski dotarła fala zimnego arktycznego powietrza, nocne przymrozki mogą spowodować duże szkody, to także zmartwienie dla pszczelarzy. O prawie miesiąc wcześniej niż zwykle zakwitły w sadach drzewa owocowe. O pogodzie, która nie służy pszczołom i pszczelarzom mówili Kamil Lara - wiceprezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych, prowadzący swoją pasiekę w rejonie Częstochowy i Mirosław Wroński - prezes Koła Pszczelarzy Stara Dąbrowa, przy Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Szczecinie.

Trwa nabór zgłoszeń do IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – więcej o tym Justyna Jakubowicz-Dziduch – Dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Szczecinie.
Stanisław Mazurek
Stanisław Mazurek
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowane były piosenki w wykonaniu uczestników Letniej Szkoły Muzykowania prowadzonej przez Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie. O tym projekcie, o śpiewaniu muzyki tradycyjnej przez młodsze pokolenie oraz instrumentach ludowych opowie Stanisław Mazurek lutnik, muzyk, kolekcjoner instrumentów, rekonstruktor polskich zabytków muzycznych i Angelika Felska szefowa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego w Mierzynie. Piosenki: Jedzie Janek jedzie, Zachodźże słoneczko, Sieczka nie uowies chłopoku.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w nowej odsłonie
Grzegorz Brodziak
Andrzej Buławski
Za niecałe 2 miesiące mają obowiązywać nowe rozwiązania handlowe na linii Bruksela-Kijów. O redukcji importu produktów rolnych z Ukrainy mówił w Sejmie komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa - Janusz Wojciechowski. Aby ograniczyć wwóz towarów z Ukrainy, Unia przygotowała listę tych najbardziej wrażliwych, które będą objęte limitowaniem. Chodzi o jaja, drób, cukier, kukurydzę, owies, kaszę i miód. Limity będą w tych wypadkach wyznaczane na podstawie skali importu od połowy 2021 do końca zeszłego roku. Kraj członkowski będzie też mógł zgłosić destabilizację w określonym segmencie rolnictwa. Ewentualna interwencja będzie musiała uzyskać zgodę pozostałych krajów członkowskich. Tak ma być na przykład w przypadku malin.

Część krajów, w tym Polska, wnioskowały, by do listy artykułów objętych limitowaniem dopisać pszenicę. Import tego zboża z Ukrainy na nasz rynek znacząco wzrósł po wybuchu wojny na Ukrainie. Według Wojciechowskiego, pszenica i kukurydza to artykuły, które lepiej ograniczać poprzez zgłoszenia, a nie wpis na listę. Nowe przepisy dotyczące handlu Unii Europejskiej z Ukrainą wejdą w życie 6 czerwca.

W naszym programie - powrócimy do akcji rolników, którzy odwiedzali biura parlamentarzystów, będzie też rozmowa z przedstawicielem Federacji Właścicieli i Dzierżawców Rolnych o rolniczych problemach oraz rozmowa z Andrzejem Buławskim, szefem szczecińskiego Convivium Slow Food.
Letnia szkoła muzykowania - ZUL w Mierzynie
Letnia szkoła muzykowania - ZUL w Mierzynie
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj będziemy się cieszyć wraz autorami wygranych projektów w ramach programu Centrum Narodowego Kultury - Etno Polska 2024. Na liście znalazłam 7 podmiotów, które kojarzę z naszym regionem. Wśród nich znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 97 tysięcy złotych i w tym roku po raz trzeci wystartuje Letnia Szkoła Muzykowania. Posłuchamy dzisiaj piosenek nagranych w 2019 roku podczas Letniej Szkoły Muzykowania, a będą to Świętego Juna, Lipka i Wysła na pole.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Edward Szczepanik
Nowy dyrektor ZODR
Rynek nawozowy - rozmowa z dyr. firmy Fosfan SA
Wiosna coraz śmielej daje znać o sobie, ale stwierdzenie że jest ciepło, to jednak lekkie nadużycie. Dziś w audycji tylko i wyłącznie o sprawach związanych z rolnictwem, i o tym jak rozwiązać rolnicze problemy. Porozmawiamy również z nowym dyrektorem ZODR w Barzkowicach - Dawidem Adamskim z Łobza. Bedzie też rzut oka na sytuację na rynku nawozowym. Naszym gościem będzie Zbigniew Dobies, dyrektor ds. handlowych w szczecińskiej firmie Fosfan SA.
Kapela Ludowa Jutrzenka z Przelewic
Kapela Ludowa Jutrzenka z Przelewic
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Posłuchamy dzisiaj opowieści i piosenek związanych z Zespołem Folklorystycznym Jutrzenka z Przelewic. Zespół ten ma bardzo długą historię bo powstał w 1984 roku. Z członkami zespołu często spotykał się red. Zdzisław Tararako, ale i mnie zdarzyło się odwiedzić Przelewice i nagrać z nimi rozmowę. Niedawno znalazłam w archiwum radiowym nagranie pochodzące z 1985 roku, a więc rok po utworzeniu zespołu. Piosenki towarzyszące rozmowie: Tytułowa piosenka Zespołu Jutrzenka, Powiedział mi jeden chłopiec, Zachodźże słoneczko, Czego ty dziewczyno pod jaworem stoisz
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Wielkanoc - pisanka i baranek
Wielkanoc - pisanka i baranek
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Mamy dzisiaj Wielką Sobotę i to dzisiaj jest święcone pożywienie wielkanocne. W wielu domach szykowany jest wielkanocny koszyczek. W historycznych zapisach czytamy- w koszu niesionym do święcenia znajdowały się paska, sól, pisanki, mięso, chrzan i często ocet w buteleczce, a ponadto masło i ser. Pogawędzimy dzisiaj o zwyczajach związanych z tym dniem, ale i też posłuchamy muzyki tradycyjnej. Dzisiaj będą to: Kapela Pyrzyczanie – Pyrzycka wiosna, Kapela Pyrzycka i Polka Rzeszowska, Stepniczanie – Wiosenka.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Łobeska Baba Wielkanocna 2024
Łobeska Baba Wielkanocna 2024
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników
Dzierżawcy i przedsiębiorcy rolni - spotkanie w Barzkowicach
Łobeska Baba Wielkanocna 2024
Kolejny gorący tydzień za nami, mieliśmy bowiem kumulację akcji protestacyjnych w całym kraju. Według mapy przygotowanej przez organizatorów, traktory, samochody osobowe i dostawcze zatamowały ruch łącznie w ponad 580-u miejscach. Rolnicy zablokowali najważniejsze ronda w miastach i dojazdy – tam gdzie nie mogli wjechać do centrów. Po wtorkowych nocnych rozmowach w Jasionce, pojawiło się - i tu zdania są podzielone – uzgodnienie z rządem, porozumienie, informacja albo komunikat, w każdym razie tylko niektóre organizacje rolnicze podpisały się pod tym dokumentem.

Porozumienie podpisane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego i część organizacji rolniczych przewiduje między innymi dopłaty do tony zboża oraz czasowe zamknięcie granicy z Ukrainą na tranzyt niektórych produktów rolnych. Mimo tego - rolnicy w kolejnych dniach kontynuowali protesty. Tymczasem Umowa o bezcłowym handlu Unii z Ukrainą trafiła na szczyt w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Niektóre kraje, w tym Polska, chcą większych ograniczeń w imporcie.

W cieniu rolniczych blokad i protestów, nad sytuacją polskiego rynku żywnościowego- i swoją własną- debatowali dziś właściciele, dzierżawcy i producenci gospodarujący na popegeerowskich obszarach w regionie. Na miejsce spotkania Związek Przedsiębiorców Rolnych wybrał Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Spotkanie zdominował temat magazynów i elewatorów po brzegi zapchanych zbożem z ubiegłorocznych zbiorów.

W programie także zaproszenie na tegoroczną Łobeską Babę Wielkanocną.
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa
Posłuchaj
W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Jutro niedziela palmowa zwana przez niektórych kwietną i jest to ostatnia niedziela przed Świętem Wielkiej Nocy. Każda rodzina niemalże ma własną tradycję związaną z robieniem palmy wielkanocnej, na to jak się obchodzić z palmą i po co te palmy robimy. Przykładowo w wielu rodzinach panowało przekonanie, że należy połknąć bazie wierzbowe albo uderzać się gałązkami wierzbowymi bo to miało dać zdrowie na cały rok. My dzisiaj pogawędzimy o zwyczajach związanych z tym czasem w roku obrzędowym, ale i też zagramy i zaśpiewamy wraz z Kapelą Rycha: piosenki Podfruwajka i Pod borem oraz z Kompaniją z Białobrzegów - piosenka Kukułeczka. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
1234567