Na szczecińskiej ziemi
Radio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi

[13.07.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako

Żniwa - Na szczecińskiej ziemi
Żniwa - Na szczecińskiej ziemi
Porozmawiamy dzisiaj o suszy i programach suszowych. Przypomnimy jak zabezpieczyć się na polu przed pożarem. Sezon turystyczny w pełni, sprawdzimy jak sprawdza się aplikacja "Polska smakuje", a także odwiedzimy gminę Złocieniec, która od stycznia tego roku powiększyła się o część zlikwidowanej gminy Ostrowice. Jak sobie radzą? o tym w rozmowie z burmistrzem Złocieńca.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Witamy i zapraszamy do słuchania
Wizyta w gospodarstwie Edwarda Kosmala
Komentarz Tygodnia - dr Arkadiusz Malkowski i red. Zdzisław Tararako
Rozmowa z Krzysztofem Zacharzewskim, burmistrzem Złocieńca
Aplikacja "Polska smakuje", Mówią dyr. Agnieszka Śpiewak i Sylwia Posadzy kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych, obie panie reprezentują OT KOWR w Szczecinie

[13.07.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych

Zespół Szczecinianie w PR Szczecin
Zespół Szczecinianie w PR Szczecin
W cyklu "Z malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj usłyszymy zespół Szczecinianie, który obchodzi jubileusz 19 -lecia swojego istnienia. Opowiedzą o swoich występach i koncertach w dalekich Chinach, a także o planach na najbliższe tygodnie. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Posłuchaj

[11.07.2019] Wybory do Izby Rolniczej -rozmowa w audycji RSnW

Zachodniopomorska Izba Rolnicza
Zachodniopomorska Izba Rolnicza
O wyborach do Izby Rolniczej mówią:
-Andrzej Karbowy - dyrektor biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej,
-Edward Kosmal -przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"
telefonicznie
-Jan Białkowski, zastępca dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej

[6.07.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako

Małe żniwa, fot. Z.Tararako
Małe żniwa, fot. Z.Tararako
W tym roku kombajny wcześniej niż zwykle wyjechały w pola. Plantatorzy zbóż podsumowują wegetacje roślin, która właśnie się zakończyła. Żniwa przyspieszyły o 2, a nawet 3 tygodnie, a to za sprawą nadzwyczaj gorącego czerwca. Wysokie temperatury sprawiły, że zboża już dojrzały. Na wielu polach nie ma na co czekać.
Tak więc żniwa się zaczęły, ale to nie oznacza, że równie szybko się zakończą. Rolnicy dalszy ich przebieg uzależniają od pogody, twierdzą również, że zboża będzie pod dostatkiem, ale będzie zróżnicowane jakościowo. Dzisiaj w audycji mówić będziemy o tych wczesnych żniwach, ale też o suszy w innych uprawach. Dowiemy się jak wspierają się w tych trudnych warunkach plantatorzy buraka cukrowego. Zapytamy hodowców bydła mięsnego co sądzą o umowie UE z południowoamerykańskim Mercosurem.
W komentarzu tygodnia zajmiemy się wyborami do izb rolniczych. I jeszcze jedna informacja. W związku z jubileuszem 25 lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa organizuje Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do wszystkich osób pełnoletnich. Celem konkursu jest przedstawienie piękna polskiej wsi i obszarów wiejskich, zobrazowanie wkładu ARiMR w rozwój i unowocześnianie obszarów wiejskich na przestrzeni 25 lat istnienia instytucji. Prace można przesyłać do 19 sierpnia br. na adres 25lat@arimr.gov.pla formularz zgłoszeniowy zawierający zgodę na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na adres: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biuro Prasowe, ul. Poleczki 33, 02-822 Warszawa z dopiskiem „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”.

Fotografie zostaną wykorzystane w celach promocji działań ARiMR.

Do wygrania są cenne nagrody, m.in. aparat fotograficzny i tablet.

Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Witamy i zapraszamy do słuchania
Małe żniwa w Kozielicach i Lubowie
Komentarz Tygodnia A.Karbowy dyr Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej
Rozmowa ze Zbigniewem Tarnowskim dyr. biura Okręgowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Szczecinie
Gościem audycji NSZ był Jerzy Wierzbicki prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego

[6.07.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem
Pyrzyckie Spotkania z Folklorem
W cyklu "Z malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj podsumowanie największej imprezy folklorystycznej na Pomorzu Zachodnim. W tym roku odbyły się 39-te Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. W "Malowanej Skrzyni" przeżyjemy jeszcze raz te piękne chwile z ubiegłego tygodnia razem z Kapelą Pyrzycką. Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Posłuchaj

[29.06.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako

Kwitną ziemniaki, można już podbierać młode ziemniaki, fot. M.Furga
Kwitną ziemniaki, można już podbierać młode ziemniaki, fot. M.Furga
Mamy suszę, a ponieważ przytrafia się nam w naszym regionie drugi rok z rzędu to poziom wód gruntowych jest bardzo niski, skutki są już widoczne i odczuwalne. Jak spojrzymy na drzewa to widać, że niektóre gatunki przestają sobie radzić, a uprawy na polach? zboża wyglądają tak jak w czasie żniw, a przecież w naszym województwie rozpoczynały się co najmniej 2 tygodnie później. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach informuje, że w czwartym okresie raportowania od 21 kwietnia do 20 czerwca największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Odnotowano ją w 10 województwach m.in w województwie zachodniopomorskim.
Susza notowana jest w uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych i tytoniu.

Zachodniopomorska Izba Rolnicza udostępniła na swojej stronie internetowej wzór wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego. Wniosek został opracowany i udostępniony przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Jest on dostosowany do wymogów i informacji, które należy zawrzeć w protokole z oszacowania z zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanym wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, niezbędnym do skorzystania przez poszkodowanych rolników z dostępnych form pomocy.

Przypominamy 5 lipca 2019 r. mija termin zgłaszania i rejestrowania kandydatów na członków rad powiatowych izby rolniczej do komisji okręgowych.

Dzisiaj w audycji porozmawiamy oczywiście o suszy, ale także o szkodach spowodowanych przez dziką zwierzynę. Zdamy relację z Dni Pola organizowanych corocznie przez ZODR w Barzkowicach. Przypomnimy o proponowanym rozwiązaniu dla spółek, które nie wyłączyły 30 proc. i teraz nie są z nimi przedłużane umowy dzierżawy. Warto posłuchać.

Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Witamy i zapraszamy do słuchania
Dni Pola w ZODR w Barzkowicach
Gość audycji NSZ Artur Balasz
Mówi Jan Białkowski z-ca Dyr. Gen. KOWR w Warszawie
W studiu audycji NSZ - Tomasz Sikorski rolnik, właściciel gospodarstwa Lisowo w gminie Chociwel i Hubert Stojek myśliwy, a także rolnik, właściciel gospodarstwa rolnego w okolicach Reska

[29.06.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych

Kwiaty spod Łowicza
Kwiaty spod Łowicza
W cyklu "Z malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj nagrania Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej - "Złoty Kłos".
Podczas gdy w Pyrzycach trwają kolejne "Pyrzyckie Spotkania z Folklorem", w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbywa 53 "Festiwal Kapel i Śpiewaków i Ludowych". Na tym Festiwalu wystąpiły Kapela Graj z Pyrzyc i Kapela Ludowa "Wełtynianka". Młodzież z Wełtynia pokazywała stary i niezwykle oryginalny instrument - cymbały. Może już niedługo spotkamy się w Wełtyniu. Na razie posłuchajmy muzyki znalezionej w naszej malowanej skrzyni.
Muzyki tradycyjnej można słuchać w każdą sobotę w ramach audycji "Na Szczecińskiej Ziemi" w godzinach od 6.00 do 7.00
Posłuchaj

[22.06.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako

25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
25 lat Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Dzisiaj w audycji porozmawiamy o problemach rybaków poławiających na Bałtyku, wraz z Marią Fajger podsumujemy 25 lat działalności ARiMR, a także dowiemy się jak radzą sobie KGW, które zarejestrowały się i korzystają z przysługujących im funduszy. Jednym z gości programu będzie bankowiec z którym spróbujemy podsumować działalność banków spółdzielczych.
Audycja "Na Szczecińskiej Ziemi" sponsorowana jest przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.
Witamy i zapraszamy do słuchania
Jerzy Jasicki rybak z Rewala
KGW - beneficjentki ARiMR
Gość audycji NSZ - Maria Fajger prezes ARiMR
Zbigniew Wielgosz prezes Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku

[19.06.2019] Koncert Galowy z okazji jubileuszu 50-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg"

Fot. archiwum Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Fot. archiwum Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg
Obchody złotego jubileuszu działalności Zespołu to wydarzenia, których celem będzie przybliżenie mieszkańcom Szczecina wartości kulturowych i patriotycznych prezentowanych w śpiewie i tańcu regionalnym i narodowym. 21 czerwca 2019 r. o godzinie 17:00 w Operze na Zamku odbędzie się koncert galowy z okazji 50-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”.
Powojenna kultura ziemi szczecińskiej zakorzeniona jest w kulturach regionów, z których przyjechali nowi mieszkańcy tych ziem. Taki jest też „Krąg”, który podczas uroczystej Gali zaprezentuje tańce z regionów: łowickiego, lubelskiego, nowosądeckiego, śląskiego i rzeszowskiego. Widzowie poznają również zwyczaje muzyczne i taneczne Górali Spiskich, Kurpiów Puszczy Zielonej oraz Krakowiaków Wschodnich. Nie zabraknie także tańców narodowych: poloneza, krakowiaka i kujawiaka z oberkiem.
123456

FOTOGALERIA

[13.07.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
[13.07.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych
[6.07.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
[6.07.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
[6.07.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych
[29.06.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych
[29.06.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
[29.06.2019] "Z malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych
[22.06.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
[22.06.2019] Na Szczecińskiej Ziemi - zapraszają Małgorzata Furga i Zdzisław Tararako
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.