Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Parlamentarzyści chcą zobowiązać duże sklepy do przekazywania jedzenia na cele charytatywne - organizacjom pożytku publicznego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Parlamentarzyści chcą zobowiązać duże sklepy do przekazywania jedzenia na cele charytatywne - organizacjom pożytku publicznego. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności złożyła w Sejmie Zjednoczona Prawica. Parlamentarzyści chcą zobowiązać duże sklepy do przekazywania jedzenia na cele charytatywne - organizacjom pożytku publicznego. Markety, które nie stosowałyby się do przepisów byłyby karane grzywną.
Według Marii Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która skupia największe sieci handlowe, to rodzi wiele problemów.

- Powstają pewnego rodzaju ryzyka związane z dochowaniem pewnych warunków higienicznych, ryzyka z przygotowaniem tej żywności. Powstają wreszcie dodatkowe koszty, np. koszt oderwania ludzi od normalnej pracy, wykorzystania jakichś materiałów związanych z opakowaniem i ze sprawdzeniem jakości tego wszystkiego i bezpieczeństwa - wyjaśniał Faliński w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór".

Nie zgadza się z tym Maria Józefowska-Jurga z Banku Żywności w Koszalinie. Jej zdaniem, propozycje ustawy powinny być jak najszybciej wprowadzone w życie.

- My nie możemy rozprowadzać żywności, jeżeli minął termin przydatności i o tym w ogóle nie ma mowy - tłumaczyła Józefowska-Jurga. - Jesteśmy przygotowani od strony sanitarnej, mamy przygotowane odpowiednie magazyny, chłodnie, odpowiednie samochody-chłodnie do przewożenia żywności. I tutaj przedsiębiorca nie ponosi żadnych konsekwencji, bo my przyjeżdżamy na miejsce i odbieramy ten towar.

Jak zapowiedziała wicemarszałek Wanda Nowicka, projekt przeciwko marnowaniu żywności trafi do Sejmu jeszcze przed końcem kadencji.
Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, która skupia największe sieci handlowe, mówił w magazynie "Radio Szczecin na Wieczór", że taki pomysł rodzi wiele problemów.
- My nie możemy rozprowadzać żywności, jeżeli minął termin przydatności i o tym w ogóle nie ma mowy - tłumaczyła Józefowska-Jurga z Banku Żywności w Koszalinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty