Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Polska Żegluga Bałtycka. Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska Żegluga Bałtycka. Fot. Grzegorz Gibas [Radio Szczecin/Archiwum]
Każdy prom należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej będzie miał nowy, automatyczny system nawigacji "Navdec". Urządzenie ma zapobiegać kolizjom statków.
Wynalazek był testowany na promach "Mazovia" i "Wawel". Jak tłumaczy Piotr Wołejsza, prezes firmy, którą powołano do sprzedaży systemu, po próbach armator zdecydował się na zainstalowanie urządzenia na wszystkich jednostkach należących do PŻB.

- System "Navdec" możemy porównać do nawigacji samochodowej, która prowadzi nas z punktu "A" do punktu "B". Z tą różnicą, że "Navdec" mówi nam np., że zbliża się do nas inna jednostka, że mamy ustąpić jej z drogi oraz jaką trasę obrać - wyjaśnia.

System powstał na Akademii Morskiej w Szczecinie. Jak mówi Wołejsza, szybko zyskuje nowych klientów. - "Navdec" został opracowany przez zespół prof. Pietrzykowskiego z wydziału nawigacyjnego - dodaje. - PŻB to nasz pierwszy komercyjny klient, ale system jest już testowany u dziesięciu innych armatorów. W najbliższym czasie będziemy zachęcać kolejnych, by stosowali nasz system.

System "Navdec" jest w całości polskim wynalazkiem. Pierwszym promem PŻB, na którym zostanie zainstalowany, ma być "Baltivia" pływająca między szwedzkim Ystad a Świnoujściem.
- System "Navdec" możemy porównać do nawigacji samochodowej, która prowadzi nas z punktu "A" do punktu "B" - tłumaczy Piotr Wołejsza, prezes firmy, którą powołano do sprzedaży systemu.
- "Navdec" został opracowany przez zespół prof. Pietrzykowskiego z wydziału nawigacyjnego - dodaje Wołejsza.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty