Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Od 24 kwietnia kierowcy mogą sprawdzić w internecie, ile mają punktów karnych za wykroczenia drogowe. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 24 kwietnia kierowcy mogą sprawdzić w internecie, ile mają punktów karnych za wykroczenia drogowe. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Od 24 kwietnia kierowcy mogą sprawdzić w internecie, ile mają punktów karnych za wykroczenia drogowe.
Usługa jest darmowa i można ją znaleźć na rządowej stronie www.obywatel.gov.pl.

- Poprzez zalogowanie się w systemie rządowym, kierujący, bez wychodzenia z domu, będą mogli sprawdzić kiedy i za co otrzymali punkty karne, wysokość mandatu oraz dane przewinienie - mówi podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Od razu po otworzeniu portalu, po prawej stronie widać zakładkę "Sprawdź punkty karne", ale strona daje nam wiele więcej informacji o naszych przewinieniach drogowych. - Informację szczegółową odnośnie miejsca popełnienia wykroczenia, jakim pojazdem oraz w którym momencie punkty schodzą z konta - informuje wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

Jednak dostęp do tych danych jest możliwy tylko dla osób, które posiadają tzw. "profil zaufany". Ten łatwo założyć na tej samej stronie, ale trzeba potwierdzić go w urzędzie gminy lub w banku.

- Trzeba się zalogować i stworzyć "profil zaufany". Później po weryfikacji w niektórych bankach, będzie można zalogować się i uzyskać dostęp do informacji. Z czasem dostęp ma być łatwiejszy i szybszy, dla każdego bardziej dogodny - dodaje podkomisarz Wasyńczuk.

Do tej pory, aby sprawdzić, czy wkrótce nie utracimy prawa jazdy ze względu na przekroczenie limitu punktów karnych, za każdym razem trzeba było udać się na komendę policji i zapłacić kilkanaście złotych.

Resort cyfryzacji poinformował, że kolejne usługi w programie CEPiK 2.0 będą uruchamiane w przyszłym roku.
Sprawdzić można nie tylko liczbę punktów - mówi podkomisarz Krzysztof Wasyńczuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
Aby skorzystać z usługi, potrzebny jest jednak tak zwany "profil zaufany" - dodaje podkomisarz Wasyńczuk.
Relacja Mariusza Pieśniewskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty