Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Gazoport w Świnoujściu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Gazoport w Świnoujściu. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Skroplony gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych trafi wkrótce do Świnoujścia. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawę tego surowca z amerykańską firmą Cheniere Energy. O zawarciu umowy poinformował przebywający w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP.
Umowa ze Stanami Zjednoczonymi na dostawę gazu jest wynikiem umiejętnego prowadzenia polityki gospodarczej przez polski rząd - powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła, że ustalenia te są niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.

- To jest bardzo ważna umowa, korzystna finansowo, ale też jest to uniezależnienie się od jednego dostawcy gazu - podkreśliła premier Beata Szydło.

Minister Krzysztof Szczerski przedstawiał umowę na dostawę skroplonego gazu z USA jako element strategii zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Wykonaliśmy bardzo poważny krok na drodze do dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział minister Szczerski, podkreślając, że starania o pozyskanie amerykańskiego gazu LNG były wspierane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak poinformował, że amerykański skroplony gaz naturalny dopłynie do terminala w Świnoujściu jeszcze w pierwszej połowie czerwca.

- Po raz pierwszy, cargo amerykańskie trafi do północnej Europy. W przeszłości miało miejsce tylko kilka takich dostaw do Europy południowej, a dokładnie do Turcji - powiedział Piotr Woźniak, podkreślając, że udało się wynegocjować dobrą cenę gazu.

Dostawcą gazu będzie amerykański koncern Cheniere Energy z Teksasu - dodał Piotr Woźniak.

- Przewaga Amerykanów wynika z tego, że czas transportu takiego tankowca jest krótszy niż z Bliskiego Wschodu - tłumaczył prezes PGNiG.

- Pokazujemy, że amerykański gaz może trafić do tej części Europy i może być opłacalny i atrakcyjny dla odbiorców w tej części Europy. Mam nadzieję, że przez terminal w Świnoujściu są możliwe dostawy do krajów regionu, mam na myśli na południe i wschód od Polski - zaznaczył Piotr Woźniak.

Prezes PGNiG nie chciał jednak podać szczegółów kontraktu tłumacząc, że na razie objęte są one tajemnica handlową. Piotr Woźniak poinformował, że podpisany kontrakt obejmuje jednorazową dostawę ale dał do zrozumienia, że negocjowane są kolejne.

Pojawia się szansa, że gaz ze Stanów Zjednoczonych na trwałe pojawi się w Europie Środkowej - uważa Piotr Maciążek z portalu energetyka24.

- Na to liczą np. Ukraińcy, którzy całkowicie zrezygnowali z rosyjskiego gazu. Jednak jest to dostawa krótkoterminowa i nie wiemy, czy to przerodzi się w stałą współpracę - dodaje Maciążek.

Stałe dostawy z USA będą korzystne dla obu stron, bo Amerykanie chcą wysyłać gaz skroplony do Europy a my chcemy pozyskać nowe źródło dostaw - mówi redaktor naczelny portalu BiznesAlert, Wojciech Jakóbik.

- Wbrew informacjom pojawiającym się w rosyjskich mediach ten gaz może docierać także do Polski, także do Europy Środkowo-Wschodniej co udowadnia ta spotowa dostawa. Na pewnych warunkach może być on konkurencyjny cenowo do oferty rosyjskiej, oznacza to, że jest kolejnym źródłem realnej dywersyfikacji - tłumaczy Wojciech Jakóbik.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Dostawcą gazu będzie amerykański koncern Cheniere Energy z Teksasu - dodał Piotr Woźniak.
- To jest bardzo ważna umowa, korzystna finansowo, ale też jest to uniezależnienie się od jednego dostawcy gazu - podkreśliła premier Beata Szydło.
Relacja Krystyny Prostak (IAR)
Piotr Maciążek z portalu energetyka24: - Na to liczą np. Ukraińcy, którzy całkowicie zrezygnowali z rosyjskiego gazu. Jednak jest to dostawa krótkoterminowa i nie wiemy, czy to przerodzi się w stałą współpracę.
Wojciech Jakóbik: - Wbrew informacjom pojawiającym się w rosyjskich mediach ten gaz może docierać także do Polski, także do Europy Środkowo-Wschodniej co udowadnia ta spotowa dostawa. Na pewnych warunkach może być on konkurencyjny cenowo do oferty rosyjsk

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty