Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Co czwarty zatrudniony obawia się zwolnienia z pracy w związku z pandemią koronawirusa - wynika z najnowszego badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstat.
Połowa respondentów wskazała, że obawia się zmniejszenia pensji, a 16 procent - likwidacji firmy w której pracuje. Najwięcej obaw mają osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych oraz umowach o pracę na czas określony.

Jak mówi rzecznik Randstad Polska - Mateusz Żydek, skala niepewności na rynku pracy jest najwyższa w historii badania.

- W ostatnich tygodniach sytuacja uległa diametralnej zmianie. O 17 punktów procentowych wzrosła liczba odpowiedzi mówiących o dużych obawach wśród zatrudnionych. Sumarycznie, negatywne oceny ryzyka utraty pracy są bardzo wysokie, zwłaszcza oceny mówiące o dużych obawach. Nie notowaliśmy takich wyników w dziesięcioletniej historii badania - podkreślił rzecznik Randstat.

Redukcji miejsc pracy najbardziej obawiają się zatrudnieni w hotelarstwie i gastronomii. Badanie wskazuje również, że w ostatnich tygodniach zmniejszyła się liczba osób, które pozytywnie oceniają szanse na zmianę pracy.

- W ciągu ostatnich dwóch lat notowaliśmy rekordowe wyniki rzędu 89-90 procent jeśli chodzi o szanse na znalezienie nowej pracy. Teraz mamy 75 procent pozytywnych odpowiedzi respondentów o możliwości znalezienia jakiejkolwiek pracy i nieco powyżej połowy pozytywnych odpowiedzi jeśli chodzi o znalezienie pracy lepszej lub równie dobrej jak ta obecna. Tutaj też mamy do czynienia z wyjątkową zmianą, której nie notowaliśmy jeszcze od początku badania - mówi Mateusz Żydek.

Badanie Monitor Rynku Pracy przeprowadzono w ostatnim tygodniu marca, czyli w trakcie trwania pandemii i po wprowadzeniu ograniczeń w działalności niektórych firm. W badaniu wzięło udział ponad tysiąc respondentów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty