Radio Szczecin » Region »

PGR w Bolegorzynie: Muzeum ludzi pracy

Dwa i pół tysiąca hektarów, 5000 owiec w hodowli, uprawa ziemniaków i zbóż, wzajemna pomoc i wypracowywane ciężką pracą zyski - tak w czaszach świetności wyglądało Państwowe Gospodarstwo Rolne w Grabinku. Dzisiaj przypomina o tym Muzeum w Bolegorzynie.
Osoby, które założyły Muzeum to sołtyska Bożena Kulicz, radny gminny Jan Błachuta, odpowiedzialny za zbiórkę eksponatów radny sołecki Piotr Łyżwiński, Bogdan Kuciński (w latach 1950-1958 kierownik Zakładu Jaźwiny, przemianowany później na Zakład Rolny Grabinek z siedzibą w Bolegorzynie, a w latach 1958-1980 dyrektor Państwowego Gospodarstwa Rolnego Grabinek) oraz jak siebie nazywa, ojciec chrzestny muzeum Krzysztof Zacharzewski. Na ścianie budynku, w którym przed laty mieściły się pomieszczenia socjalne, wywiesili tabliczkę: "Muzeum PGR w organizacji".

Zobacz galerię zdjęć PGR w Bolegorzynie.

- Historia PGR-u w Bolegorzynie jest bardzo ciekawa. Jak mówią mieszkańcy, w latach 50 przyjechała tu czarna Wołga z Warszawy, z której ktoś wysiadł i powiedział "jest tu tak pięknie, że szkoda, aby to miejsce zmarnowało się bez ludzi". I tak z dnia na dzień powstawało tu gospodarstwo - mówi Krzysztof Zacharzewski, dyrektor Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych Pojezierza Drawskiego.

Dwa lata temu mieszkańcy Bolegorzyna przyszli do Zacharzewskiego z prośbą o pomoc. Chcieli założyć klub fitness albo solarium, jednak Zacharzewski dał im do zrumienia, że jedyną rzeczą jaką można zrobić to Muzeum PGR-u.

- Pierwsze prace polowe wykonywane były przy użyciu koni – była to nasza główna siła napędowa - mówi 80-letni Bogdan Kuciński. Mieliśmy także osiem wołów, które pracowały parami tam, gdzie był ciężki grunt. Chodziło o to, aby było tanio, ponieważ prace trzeba było wykonać, a paliwa nie było - dodaje.

- Chcieliśmy zdobyć stałych ludzi do pracy, podnieść ich kwalifikację i wiedzę o rolnictwie, produkcji zwierzęcej i roślinnej. Jak już tego dokonaliśmy - udało nam się. Przyjeżdżali do nas ludzie z całej Polski - mówi Kuciński. Jak rozpoczynał pracę były tylko dwa baraki i 30 pracowników, a już w 65 roku powstały nowe budynki sezonowe i gospodarcze, powstało biuro i bloki rodzinne.

W czasie wysokiego wzrostu produkcji mieszkało tu 40 rodzin. - Była inna praca, stabilizacja i gospodarność - ludzie uwierzyli, że to wszystko było ich. Stworzyliśmy przedszkole, kobiety opiekowały się dziećmi i dobrze się żyło. W najlepszej fazie rozwoju pracowało tu 80 pracowników, jeździliśmy na wczasy, do sanatorium, a świetlica była wyposażona "od A do Z". Mieliśmy instrumenty muzyczne, przyrządy sportowe, stół do ping-ponga - było wszystko. Z hektara zbieraliśmy nawet 7 tysięcy kilogramów ziemniaków, a pszenicy i rzepaku trzy i pół tysiąca kilogramów. - Mieliśmy taki rzepak, że jak wypuściłem zająca na plantację, to biegł po wierzchu rzepaku do końca pola, taki był zwarty - wzdycha Bogdan Kuciński.

- Staliśmy się wielkim ośrodkiem kultury rolnej. Załatwiliśmy zbyt do Niemiec, Francji, Kuby, Maroka i Ceylonu. Wysyłaliśmy na eksport po 40 wagonów miesięcznie. Nie brakowało nam chleba, mięsa, mleka, rozwinęliśmy pszczelarstwo - niczego nam nie brakowało. Mieliśmy zyski, trzymaliśmy się. Po co to było rozbijać - pyta były dyrektor. - Gdybyśmy byli do końca na własnym rozrachunku to byśmy przetrwali, ale rozrachunek "poszedł" na kombinaty i kierownicy nie mogli nic zrobić. Góra decydowała za nas - dodaje.

Przed powstaniem gospodarstwa było tu puste pole. Nazwa miejscowości brzmiała na początku z języka niemieckiego Bulgryn. Później miejscowość nosiła już nazwę Grabinek. - To od Grabowej góry, która jest w okolicy – dodaje Bogdan Kuciński. Jak PGR zlikwidowano miejscowość przyjęła nazwę Bolegorzyn.

- Pracę w naszym gospodarstwie zaczynałem od ręcznego siewu nawozu, a później zostałem magazynierem - mówi Jan Błachuta, gminny radny. Pracownicy PGR-u używali na początku kombajnów rosyjskich, później węgierskich a także pracowali na Vistulach. - Pierwsze ciągniki jakie pamiętam to kolczaki, które dobrze sobie radziły na ciężkich, gliniastych glebach. Mieliśmy też Zetory, Ursusy, cztery dety i ciężarowe samochody marki Star - mówi były magazynier. - Pamiętam, że dyrektor miał bryczkę, cztery konie i furmana. Dwa konie na zmianę ciągnęły bryczkę w której siedział dyrektor w kapeluszu.

Zobacz galerię zdjęć PGR w Bolegorzynie.

W Muzeum można zobaczyć działającą jeszcze elektryczną maszynkę do ich strzyżenia, maselniczki, sprzęt mleczarski, odbiorniki radiowe, przyrząd do wyciągania cielaka przy porodzie, biurko kierownika, puchary zdobyte przez sportową drużynę gospodarstwa, telefon na korbę i sztandary. W kolekcji są także medale dla pracowników zasłużonych dla gospodarstwa i rozwoju województwa, legitymacje związkowe, prawa jazdy, tablice rejestracyjne i wiele teczek z raportami finansowymi, bilansami rocznymi i sprawozdaniami gospodarczo-finansowymi. Zobaczyć można także, kufajki w których ludzie pracowali w zimę, filce skórzane dla traktorzystów, mapy, pieczątki, aparaty do badania wilgotności, centryfugę (urządzenie do odciągania śmietany – przyp. red.) i radiotelefon brygadzisty.

Błachuta Przepracował tu 30 lat, a jak odszedł z pracy, to nie przysługiwała mu ani renta, ani emerytura. - Zostawili nas bez niczego, połączyli Grabinek ze Starym Worowem, zabrali maszyny i ludzie zostali bez pomocy, bez szansy na przyszłość. Pierwsze lata były bardzo trudne, nie było ani drzewa ani węgla. Ludzie wykonywali prace interwencyjne żeby przeżyć - dodaje.

- Inicjatywa powstała po to, aby uratować budynek, który miał iść na sprzedaż - mówi sołtyska Bożena Kulicz. Krzysztof Zacharzewski doradził mieszkańcom budowę Muzeum PGR-u, a już w 2006 roku napisali projekt do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie remontu świetlicy. Bolegorzyce otrzymały 60.000 złotych, a do remontu zostało jeszcze piętro. Mieszkańcy napisali kolejny projekt, tym razem, do Warszawy i udało się uzyskać 10.000 złotych. Pomogli również sponsorzy. Dzięki czteromiesięcznej pracy kobiet z Bolegorzyna zostało wyremontowane całe piętro.

Na otwarcie Muzeum organizatorzy przygotowali huczną imprezę. Były pieczone barany, grabińskie pierogi, pierogi ruskie i z mięsem – wszystko było tak jak na stołówce za czasów PGR-u. - Myślę, że będzie dobrze, ale potrzebne jest wsparcie państwa i ludzi dobrej woli - mówi Bożena Kulicz.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeumpgr-bolegorzyn.neostrada.pl oraz pod numerem telefonu (+48) 509-161-331. Wpłaty na Muzeum można dokonywać na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno–Gospodarczych Powiatu Drawskiego, pod numer 13 1020 2847 0000 1502 0048 1481, z dopiskiem Muzeum PGR-u.

Muzeum w sezonie letnim jest otwarte od 1 czerwca do 30 września we wtorki i w środy w godzinach 10-12, 15-18 oraz w soboty i w niedziele w godzinach 15-18. Poza sezonem letnim eksponaty w Bolegorzynie można oglądać w środy od godziny 14 do 16.

Zobacz galerię zdjęć PGR w Bolegorzynie.

Region

Specjalny tramwaj wyjedzie na torySpecjalny tramwaj wyjedzie na toryMa wielką czerwoną czapkę i setki światełek. Mikołajkowy tramwaj znów wyjedzie w Szczecinie na tory.» więcej Drony nad miastem. W "RSnW" o nieczystym powietrzu w regionieDrony nad miastem. W "RSnW" o nieczystym powietrzu w regionieW Szczecinie w tym roku było około 20 dni, gdy dopuszczalny poziom pyłów zawieszonych w powietrzu został przekroczony. Tak mówił w programie 'Radio Szczecin na Wieczór Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - Andrzej Mi ...» więcej "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" już na Litwie [ZDJĘCIA]"Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" już na Litwie [ZDJĘCIA]Bożonarodzeniowy transport w ramach akcji 'Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach' dotarł na Litwę.» więcej Ukradł auto, a potem doszło do tragediiUkradł auto, a potem doszło do tragediiKierowca z Goleniowa, który ukradł samochód i spowodował śmiertelny wypadek, trafił za kraty.» więcej Coraz chłodniej w regionie [WIDEO]Coraz chłodniej w regionie [WIDEO]Piątek raczej pochmurny i temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza. W Świnoujściu może spaść deszcz. W nocy przymrozki.» więcej Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie. Zmiany w organizacji ruchuJarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie. Zmiany w organizacji ruchuJarmark Bożonarodzeniowy startuje w piątek przed południem w Szczecinie. Uważajcie kierowcy, pierwsze zmiany w organizacji ruchu na ulicach Szczecina już wprowadzono.» więcej Radio Szczecin na Wieczór: 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennegoRadio Szczecin na Wieczór: 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennegoWprowdzanie w Polsce stanu wojennego było aktem tchórzostwa ze strony władz i działaniem przeciwko narodowi polskiemu. Tak o wydarzeniach sprzed 37 lat mówili goście audycji ''Radio Szczecin na Wieczór''.» więcej Randka dla wolontariuszy: jak zacząć romans z pomaganiem? [ZDJĘCIA]Randka dla wolontariuszy: jak zacząć romans z pomaganiem? [ZDJĘCIA]Zachęcanie do działalności charytatywnej poprzez szybkie randki - z taką inicjatywą wyszło do szczecinian Stowarzyszenie Polites oraz Regionalne Centrum Wolontariatu.» więcej Projekt Pudło, czyli "The Analogs" zagrali w trzebieskim MOW [WIDEO]Projekt Pudło, czyli "The Analogs" zagrali w trzebieskim MOW [WIDEO]Po koncertach w zakładach karnych muzycy szczecińskiego zespołu 'The Analogs' zagrali w czwartek dla podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży.» więcej Drony sprawdzą czym palą w piecach mieszkańcy miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]Drony sprawdzą czym palą w piecach mieszkańcy miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]Futurystyczna wizja staję się rzeczywistością - jeszcze w tym miesiącu dwa antysmogowe drony pojawią się nad Szczecinem. Są wyposażone w czujniki, dzięki którym będzie można wykryć, czym palą w piecach mieszkańcy miasta. Ułatwi to straży ...» więcej
1234567

FOTOGALERIA

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Goście "Kawiarenki politycznej" Radia Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Akcja organizowana jest w całej Polsce. W Szczecinie dary można przekazywać w Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Potulickiej 2. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.