Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do szkoły. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rodzice nie chcą posyłać sześciolatków do szkoły. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Część rodziców w Szczecinie nie chce by ich sześcioletnie dziecko poszło do szkoły z początkiem września. Dlatego zapisują dzieci na badania do poradni psychologiczno-pedagogicznych, aby uzyskać opinię o odroczeniu kształcenia. Obecnie w kolejce na badania czeka około 400 osób.
Dzieci nie są gotowe na to by w tym wieku chodzić do szkoły - uważa jedna z mam.

- Kiedy miałby pójść do pierwszej klasy, jeszcze nawet nie miałby sześciu lat, dlatego będę starać się o odroczenie szkolne - tłumaczy.

Testy w poradni polegają na rozmowie z dzieckiem i sprawdzaniu min. jego zdolności manualnych - mówi psycholog z poradni Małgorzata Kukurenda.

- Dziecko odpowiada na różne pytania, rysuje, sprawdzamy jak rozwinięta jest analiza i synteza słuchowa, jego procesy myślenia i jak skupia się na zadaniach - wymienia Kukurenda..

Najwcześniejsze terminy do poradni publicznych są na maj lub czerwiec. Jeśli dyrektor podstawówki zgodzi się odroczyć obowiązek szkolny, rodzic będzie musiał zapisać dziecko do przedszkola. Nabór kończy się w połowie marca, a wtedy w wybranej "zerówce" może już nie być miejsc.

Dla dzieci, które miały rozpocząć kształcenie w szkole we wrześniu 2014 roku poradnie publiczne wydały około 400 opinii. Z tego ponad 370 sześciolatków w Szczecinie miało odroczony obowiązek szkolny.
Relacja Moniki Bielik.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty