Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

W życie weszły nowe przepisy dla nowożeńców i młodych rodziców. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W życie weszły nowe przepisy dla nowożeńców i młodych rodziców. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Nie będzie już problemu, aby wziąć ślub na Jasnych Błoniach czy nadać dziecku takie imię jak Mercedes. Zmiany w prawie, które na to pozwalają, weszły w życie w niedzielę, z dniem 1 marca.
Od teraz nie ma wymogu, aby imię dziecka było polsko brzmiące czy określało płeć. Jak mówi Karol Lipiński, kierownik szczecińskiego Urzędu Stanu Cywilnego, pewne ograniczenia jednak pozostają.

- Nie będzie można nadać imion zdrobniałych, ośmieszających czy też takich, które byłyby nieprzyzwoite - tłumaczy Lipiński.

Pary na życzenie będą mogły wziąć ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. Podobnie jak w przypadku imion, tu również będzie trzeba spełnić pewne warunki.

- Ograniczenie to będzie dotyczyło tego, że miejsce musi zapewniać uroczystą formę oraz bezpieczeństwo osób tam przebywających - mówi kierownik szczecińskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Do tej pory związek małżeński poza Urzędem Stanu Cywilnego można było zawrzeć tylko w szczególnych przypadkach. Za taki ślub trzeba będzie zapłacić dodatkowo tysiąc złotych.

Od pierwszego marca obowiązują też nowe wzory dowodów osobistych. Znika z nich m.in. informacja o kolorze oczu, wzroście czy adresie zameldowania. Starych dokumentów nie trzeba wymieniać. Dalej będzie się można nimi posługiwać, aż do upływu terminu ważności.
Od teraz nie ma wymogu, aby imię dziecka było polsko brzmiące czy określało płeć.
Pary na życzenie będą mogły wziąć ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego, będzie jednak trzeba spełnić pewne warunki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty