Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

W Polsce jest osiem tysięcy organizacji, którym można przekazać "jeden procent". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce jest osiem tysięcy organizacji, którym można przekazać "jeden procent". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
500 mln zł trafiło z "jednego procenta" do polskich organizacji pożytku publicznego w ubiegłym roku. Ta kwota mogłaby być dwa razy większa, ale połowa Polaków nie korzysta z tego.
Tymczasem pieniądze trafiają m.in. do organizacji wspierających dzieci i osoby starsze, opiekujących się zwierzętami czy prowadzących działalność charytatywną. Jak komentowali goście programu "Radio Szczecin na Wieczór", to bardzo duże wsparcie.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach przez kilka lat uzbierali blisko milion złotych z "jednego procenta". Jak mówiła prezes stowarzyszenia Aleksandra Mazur-Woroniecka, dzięki temu ruszyła budowa hospicjum stacjonarnego w Tanowie.

- Ten 1% pozwolił mi marzyć o tym, żeby w przyszłości powstało hospicjum stacjonarne w Tanowie. Dzięki 1% uzbierałam wkład własny potrzebny do aplikowania o środki unijne. Bez tego nie byłoby to możliwe - tłumaczyła.

Możliwość przekazania "jednego procenta" istnieje od 2004 roku. Mimo to, tylko 47 procent Polaków przekazuje odsetek podatku. Pieniądze zazwyczaj trafiają do dużych, znanych organizacji. - Małe stowarzyszenia takie jak my mają mniejsze szanse na tego typu wsparcie - mówi Arkadiusz Bis ze Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa "Iskierka" w Szczecinie.

- Są osoby, które wolą przekazać na konkretny cel, na konkretną osobę za pomocą subkonta, bo uważają, że organizacja "przeje" pieniądze. I dokładnie odwrotnie. Są osoby, które wolą przekazać na organizację z tego względu, że ich zdaniem osoba prywatna te pieniądze "przeje" - mówił Bis.

W Polsce jest osiem tysięcy organizacji, którym można przekazać "jeden procent".
1% pozwolił mi marzyć o tym, żeby w przyszłości powstało hospicjum stacjonarne w Tanowie. Dzięki 1% uzbierałam wkład własny potrzebny do aplikowania o środki unijne. Bez tego nie byłoby to możliwe - tłumaczyła prezes Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apos
- Są osoby, które wolą przekazać na konkretny cel, na konkretną osobę za pomocą subkonta, bo uważają, że organizacja "przeje" pieniądze. I dokładnie odwrotnie. Są osoby, które wolą przekazać na organizację z tego względu, że ich zdaniem osoba prywatna te

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty