Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Stanisław Wądołowski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Stanisław Wądołowski. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
30 sierpnia 1980 roku w Stoczni im. Adolf Warskiego przedstawiciele komitetu strajkowego i rządu PRL podpisali tzw. Porozumienia Sierpniowe.
Wiele postulatów dotyczyło spraw socjalnych i bytowych. Dokument zakładał też powstanie wolnych i niezależnych związków zawodowych. Z delegacją rządową w Szczecinie negocjował m.in. Stanisław Wądołowski.

- Sala przyjęła to rozwiązanie, czyli mieliśmy te rozmowy zakończone - wspomina Wądołowski.

Pod ustaleniami ze strony rządowej podpisał się Kazimierz Barcikowski, a z ramienia Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Marian Jurczyk. - Nastąpił aplauz. Każdy strajkujący, jeden drugiego ściskał, a nawet całował, że to się już skończyło - przypomina Stanisław Wądołowski.

Według Wądołowskiego w porozumieniu "udało się wyciągnąć tyle - ile było możliwe". - Jednym się to podoba, drugim nie. Każdy nosi swoją buławę, więc niech stają i zmieniają ten świat - dodaje.

Dzień później porozumienie rządu ze strajkującymi zostało podpisane w Gdańsku. Na ich bazie narodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Uroczystości z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczną się w południe przed bramą Stoczni Szczecińskiej.
Z delegacją rządową w Szczecinie negocjował m.in. Stanisław Wądołowski.
Nastąpił aplauz - przypomina Wądołowski.
Według Wądołowskiego w porozumieniu "udało się wyciągnąć tyle - ile było możliwe".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty